در حملات هوایی در شمال افغانستان '۱۴۲ جنگجوی طالبان کشته شدند'

طالبان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طالبان دو روز قبل کنترل ولسوالی لولاش را به دست گرفتند

مقامات امنیتی در شمال افغانستان می‌گویند در نتیجه حملات هوایی شب گذشته در ولایت فاریاب دست‌کم ۱۴۲ جنگجوی طالبان از جمله ۹ فرمانده برجسته این گروه کشته شدند.

دلاور شاه دلاور فرمانده پلیس فاریاب به بی‌بی‌سی گفت که این حملات هوایی در ولسوالی‌های لولاش، قیصار و شیرین تگاب انجام شده است.

ولسوالی لولاش ولایت فاریاب دو روز قبل از کنترل دولت خارج شد و به دست طالبان افتاد.

در خبرنامه قول اردوی/سپاه ۲۰۹ شاهین که امروز سه‌شنبه، سوم اسد/مرداد به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که نیروهای امنیتی افغان برای جلوگیری از آسیب دیدن افراد غیرنظامی، از مرکز ولسوالی لولاش، عقب نشینی تاکتیکی کرده بودند.

سخنگوی پلیس ولایت فاریاب یک روز پس از سقوط ولسوالی لولاش گفت که حدود دوصد نفر از نیروهای امنیتی و نیروهای خیزش مردمی در این ولسوالی در یک قلعه محاصره شدند.

در خبرنامه قول اردوی ۲۰۹ شاهین آمده که حملات هوایی شب گذشته در حمایت از افراد محاصره‌شده انجام شده که تلفات سنگینی به مخالفان وارد ساخته است.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان ادعاهای نیروهای امنیتی دولت را رد کرده و گفته است که در عملیات هوایی شب گذشته تنها ۳ جنگجوی آنها کشته و پنج نفرشان زخمی شدند.

او همچنان مدعی است که در جنگ‌های روزهای اخیر در ولایت فاریاب تنها پنج کشته و یازده زخمی داشته‌اند.

مقامات محلی گفته‌اند که سربازان نیروهای امنیتی افغانستان برای پاکسازی ولسوالی لولاش از حضور مخالفان مسلح تجهیز و آماده شده‌اند.

توضیح تصویر،

مرکز ولسوالی لولاش که به "کوهستان" هم معروف است، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت

سقوط لولاش

مقام‌های امنیتی روز یکشنبه اول اسد/مرداد تایید کردند که ولسوالی لولاش به دست طالبان سقوط کرده و نیروهای امنیتی از مرکز این ولسوالی عقب نشینی کردند.

ولسوالی لولاش که "کوهستان" هم خوانده می‌شود، از چند هفته پیش تحت حملات شدید گروه طالبان قرار داشت.

پلیس فاریاب می‌گوید افرادی از طالبان که به لولاش حمله کرده‌اند، دارای منابع حمایتی در ولایت‌های بادغیس، غور و سرپل هستند. در نبرد جاری هم افرادی از این ولایت‌ها به لولاش رفته‌اند.

در حال حاضر نیروهای دولتی در هشت ولسوالی این ولایت درگیر جنگ با گروه طالبان هستند، اما به جز لولاش، مراکز هیچ‌یک از این ولسوالی‌ها به دست طالبان نیست.