افزایش بی‌سابقه خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان

خبرنگاران
توضیح تصویر،

کمیته مصونیت خبرنگاران گزارش تازه‌ای از موارد خشونت علیه خبرنگاران منتشر کرده است

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان در گزارش تازه‌ای که از خشونت علیه خبرنگاران در این کشور منتشر کرده است. در این گزارش، ۷۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران در شش ما نخست سال جاری میلادی ثبت شده که نظر به زمان مشابه آن در سال گذشته ۳۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این گزارش که وضعیت خبرنگاران را بررسی کرده، زیر نام "افغانستان، کشوری خطرناک برای خبرنگاران و رسانه‌ها" امروز سه‌شنبه (۳ اسد/مرداد) منتشر شده است.

مسئولان کمیته مصونیت خبرنگاران، از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرده‌اند و می‌گویند این آمار نشان می‌دهد که در افغانستان در هیچ زمانی سطح خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها تا این اندازه بالا نبوده است.

نجیب شریفی، رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید قتل، جراحت، لت و کوب، توهین، بدرفتاری، بازداشت غیرقانونی و اخراج از محل کار از جمله خشونت‌هایی است که علیه خبرنگاران ثبت شده است.

به اساس این گزارش، تنها در شش ماه سال جاری ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ها کشته و ۱۲ نفر دیگرشان زخمی شدند.

به گفته آقای شریفی، ۴ کارمند تلویزیون ملی ننگرهار در حمله به آن تلویزیون، دو کارمند تلویزیون مجلس نمایندگان در حمله انتحاری به پارلمان و چهار کارمند رسانه‌ای در حمله خونین در چهارراهی زنبق کشته شدند.

توضیح تصویر،

در گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران، مقامات حکومتی و مخالفان مسلح هر دو عامل خشونت علیه خبرنگاران معرفی شدند

در گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران آمده که از نظر تعداد، بیشترین خشونت‌ها از سوی افراد حکومتی صورت گرفته است اما طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، عامل خشن‌ترین نوع خشونت‌ها هستند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید در تلاش رسیدگی به موارد خشونت با خبرنگاران است.

حسین فاضل سنچارکی معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید کمیته دولتی مصونیت خبرنگاران به ریاست معاون دوم رئیس‌جمهوری به صورت منظم با نهادهای صنفی روزنامه‌نگاران جلساتی برگزار کرده و تلاش می‌کند به موارد خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی کند.

رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید طالبان و داعش بیشتر به سبب مخالفت ایدئولوژیک و پخش نشدن اخبار فرمایشی‌شان، رسانه‌ها و خبرنگاران را تهدید کرده و مانع پخش تبلیغات دولتی، برنامه‌های تفریحی و موسیقی و صدای زنان می‌شوند.

ذبیج الله مجاهد سخنگوی طالبان اما این گزارش را رد کرده و می‌گوید طالبان هیچ کسی را به خاطر خبرنگار بودنش نکشته‌اند.

گزارش تازه کمیته مصونیت خبرنگاران همچنین از کاهش حضور زنان در رسانه‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید که در دست‌کم ده ولایت خبرنگار و مجری زن وجود ندارد.

زابل، ارزگان، غور، پنجشیر، پکتیکا، سرپل، لوگر، نورستان، لغمان و کنر مشمول این ولایات هستند.

در گزارش کمیته مصونیت خبرنگاران از نمایندگان مجلس، اعضای شوراهای ولایتی، والی‌ها و زورمندان به عنوان افرادی یاد شده که عامل خشونت علیه خبرنگاران هستند.

همچنین این گزارش از بدرفتاری مالکان رسانه‌های خصوصی با خبرنگاران و مشکلات در عرصه دسترسی به اطلاعات از مسئولان حکومتی انتقاد کرده است.