طالبان مرکز سومین ولسوالی را در هفته جاری 'تصرف کردند'

ستیزه جویان گروه طالبان
توضیح تصویر،

گروه طالبان در هفته جاری مراکز دولتی نسبتاً مهمی را در سه منطقه جنوب‌شرقی، شمالی و مرکزی افغانستان به تصرف خود درآورده است

یک عضو شورای ولایتی پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان گفته که مرکز ولسوالی "جانی‌خیل" این ولایت به دست گروه طالبان افتاده است.

تاج‌محمد منگل روز سه‌شنبه (۳ اسد/مرداد) به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی تا حدود یک کیلومتری مرکز این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم با انتشار اطلاعیه‌ای در حساب توییتر خود گفته که نیروهای این گروه صبح روز سه‌شنبه این منطقه را به صورت کامل به تصرف خود درآوردند.

در مقابل، وزارت داخله/کشور بدون اشاره به سقوط مرکز جانی‌خیل به دست گروه طالبان، در اطلاعیه‌ای سقوط کامل این ولسوالی را تکذیب کرده است.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت گفته است که نیروهای امنیتی در دو پاسگاه واقع در نقطه‌های حاکم بر ولسوالی "حضور فعال" دارند و مشغول عقب راندن "دشمن" هستند.

توریالی عبدیانی، فرمانده پلیس پکتیا هم گفته که جانی‌خیل به تصرف گروه طالبان درنیامده و در حال حاضر جنگ شدیدی در این منطقه جریان دارد.

در حالی که گروه طالبان مدعی شده "ده‌ها" سرباز دولتی در نبرد جانی خیل کشته شده‌اند، سخنگوی وزارت داخله گفته که هیچ‌گونه تلفاتی به نیروهای دولتی وارد نشده است.

آقای عبدیانی افزوده که در این نبرد ۲۰ عضو گروه طالبان کشته و ۱۰ عضو این گروه زخمی شده‌اند، اما سخنگوی گروه طالبان تنها کشته شدن دو نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر از اعضای این گروه را تایید کرده است.

در هفته جاری این سومین مرکز دولتی است که در سه ولایت مختلف افغانستان به دست گروه طالبان سقوط می‌کند.

پیش از این طالبان مراکز ولسوالی لولاش در ولایت شمالی فاریاب و تیوره در ولایت مرکزی غور را به تصرف خود درآورده‌اند.

بیشتر بخوانید: