رئیس‌جمهوری افغانستان چند مقام ارشد جدید منصوب کرد

غنی

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

آقای زاهد با حضور رئیس جمهوری و در "مراسم باشکوهی" در کاخ ریاست جمهوری به سمت جدید معرفی شد

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان چند مقام ارشد، از جمله محمدالماس زاهد را به جای احمدضیا مسعود به عنوان مشاور ارشد و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور انسجام ملی منصوب کرده است.

آقای غنی به‌تازگی شش مقام ارشد را در سمت‌های مختلف منصوب کرده که احکام آنها امروز سه‌شنبه (۳ اسد/مرداد) منتشر شده است.

براساس این احکام، آقای زاهد، نماینده مجلس و از فرماندهان پیشین حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، به عنوان مشاور ارشد و نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور انسجام ملی منصوب شده است.

همچنین گل‌آغا شیرزی، والی پیشین ننگرهار و قندهار به حیث سرپرست وزارت سرحدات و قبایل، حمید طهماسی، معاون پیشین وزارت داخله/کشور، سرپرست وزارت حمل و نقل، عبدالمتین بیگ معاون پیشین امنیت ملی به عنوان رئیس اداره ارگان‌های محلی، همایون محتاط، رئیس اداره ثبت احوال نفوس و فضل‌الله مجددی والی تخار تعیین شده‌اند.

از این جمله انتصاب آقای زاهد به جای احمدضیا مسعود به دلیل برکناری جنجال‌برانگیز او در ۲۸ حمل/فروردین اهمیت سیاسی دارد.

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

آقای زاهد در سال‌های اخیر در حال تبدیل شدن به فردی قدرتمند و نزدیک به ارگ ریاست جمهوری بوده، امری که برای احمدضیا مسعود و سایر رهبران حزب جمعیت اسلامی خوشایند نبوده است

آقای مسعود ضلع چهارم تیم انتخاباتی آقای غنی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بود و پس از انتخابات آقای غنی او را به عنوان مشاور ارشد و نماینده ویژه خود در امور حکومتداری خوب تعیین کرد.

علاوه برآن، رئیس جمهوری با صدور فرمانی مقام رسمی و تشریفاتی او را معادل معاون ریاست جمهوری کرد، اما به دلیل ندادن اختیارات اجرائی به او، روابط بین آنها تیره شد که در نهایت به منجر به کناری آقای مسعود شد.

آقای مسعود پس از برکناری با برگزاری همایش‌هایی رئیس‌جمهوری را به چالش کشید و گفت که اگر او را دوباره منصوب نکند، ممکن است کشور به هرج‌ومرج کشانده شود.

براساس اطلاعیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری منتشر کرده، آقای زاهد در "مراسم باشکوهی" با حضور رئیس‌جمهوری و شماری از فرماندهان جهادی شمال کابل، که آقای زاهد هم از آن جا است، معرفی شده است.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همچنین آقای شیرزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ به رقابت با آقای غنی پرداخت و در زادگاهش قندهار و چند ولایت جنوبی دیگر آراء قابل توجهی به دست آورد، اما در دور دوم انتخابات به تیم عبدالله عبدالله، رقیب آقای غنی و رئیس اجرائی فعلی پیوست.

آقای طهماسی که چند ماه پیش معاون وزیر داخله شد، از افراد نزدیک به محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح است.

سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهوری هم عضو حزب آقای خلیلی است.

معرفی این دو سرپرست وزارت نیاز به رأی اعتماد مجلس نمایندگان دارد. آقای شیرزی و طهماسی در حالی به این سمت معرفی شده‌اند که اعضای مجلس برای ۴۵ روز به تعطیلات تابستانی رفته‌اند.

در حال حاضر چند عضو دیگر کابینه افغانستان نیز از ماه‌ها پیش به عنوان "سرپرست" کار می کنند و تا حال رأی اعتماد مجلس را به دست نیاورده‌اند.

انتصاب آقای محتاط به ریاست اداره ثبت احوال نفوس که مدیریت توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را هم به عهده خواهد گرفت، اهمیت دارد.

برنامه انتشار این شناسنامه‌ها به دلیل جنجال بر سر چگونگی درج هویت ملی و قومی شهروندان در آن به‌شدت جنجالی شد و همچنین به دلیل تاکید فراوانی که بر ارتباط انتشار این شناسنامه‌ها و شفافیت در انتخابات شده، مهم تلقی می‌شود.