سیستم مدیریت معلومات حوادث در افغانستان افتتاح شد

حوادث طبیعی

منبع تصویر، GETTY IMAGES/SHAH MARAI

توضیح تصویر،

حوادث طبیعی در افغانستان سالانه قربانیان زیادی می‌گیرد

سیستم ملی مدیریت معلومات حوادث طبیعی در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان افتتاح شد.

ویس احمد برمک، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث در مراسم افتتاح این سیستم امروز، چهارشنبه چهارم اسد/مرداد گفت ایجاد این سیستم بخشی از یک پروژه ۹ میلیون دلاری است که شامل مطالعه بخش‌های آسیب پذیر و اعمار دیوارهای محافظتی برای کاهش خطرات سیلاب نیز می‌شود.

به گفته وی، تاکنون پس از یک حادثه در یک منطقه افغانستان، معلومات متفاوت از نهادهای مختلف به دست می‌آمد اما پس از این با ایجاد سیستم جدید، تمام این معلومات از میزان خسارات و مشخصات متضررین، واحد و دقیق خواهد شد.

آقای برمک افزود که این معلومات می‌تواند مجریان امور را در تصمیم گیری کمک کند.

این سیستم اکنون در ده ولایت افغانستان به شمول پایتخت از کمک ژاپن فعال شده و قرار است تا سال آینده در پانزده ولایت دیگر به کمک آمریکا و در متباقی ولایات از بودجه دولت افغانستان ایجاد گردد.

میتسوجی سوزوکا، سفیر ژاپن در کابل نیز در مراسم امروزی گفت ژاپن و افغانستان مشابهت‌های گوناگون دارند و هر دو از قربانیان حوادث طبیعی هستند.

او گفت که بسیاری‌ها فکر می‌کنند برای مبارزه با حوادث طبیعی نیاز به سرمایه گذاری‌های هنگفت است اما تجربه ژاپن نشان داده که داشتن اطلاعات می‌تواند در کاهش خسارات همچو حوادث بسیار مفید باشد.

وزیر دولت افغانستان در امور رسیدگی به حوادث گفت: "در کشوری که پانزده سال میلیون‌ها دلار آمده و سازمان‌های بین‌المللی بزرگ حضور داشته، در یک اداره بسیار مهم (اداره مبارزه با حوادث) کارهای بنیادی و اساسی نشده، اگر نه همانطور که در سکتور امنیت در افغانستان، حوادث قربانی می‌گیرد، حوادث طبیعی نیز هر روزه قربانی می‌گیرد."

به گفته وی، اگر در بخش رسیدگی به حوادث در افغانستان کار صورت نگیرد، افغانستان در سال‌های آینده حتی اگر امنیت هم تامین شود، قربانیان زیادی خواهد داد.