کمیته سوئد در ولایت لغمان فعالیت‌های بهداشتی خود را متوقف می‌کند

لغمان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ولایت لغمان در شرق کابل از ولایت‌های ناامن افغانستان است

کمیته سوئد اعلام کرده که ارائه خدمات بهداشتی را به دلیل افزایش ناامنی در ولایت لغمان در شرق افغانستان متوقف کرده است. در نتیجه این اقدام حدود نیم میلیون نفر از دسترسی به خدمات بهداشتی محروم می‌شوند.

در خبرنامه این نهاد که امروز، چهارشنبه، چهارم اسد/مرداد به رسانه‌ها ارسال شده، آمده که کمیته سوئد با افزایش تهدیدهای امنیتی توسط نیروهای مسلح مخالف دولت افغانستان مجبور شده تا ارائه خدمات بهداشتی را در این ولایت متوقف کند.

خانم مدلین یوفورس، رئیس عمومی کمیته سوئد در افغانستان می‌گوید که توقف فعالیت این کمیته در ولایت لغمان باعث شده تا حدود نیم میلیون کودک، زن و مرد از دسترسی به خدمات بهداشتی محروم شوند.

در خبرنامه این نهاد نیز آمده که نیروهای مخالف دولت افغانستان بتاریخ ۷ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی ۴۰ مرکز بهداشت وابسته به این نهاد را بسته‌اند.

در ادامه آمده که بعد از پا در میانی افراد محل ۲۰ مرکز درمانی باز و ۲۰ مرکز دیگر در ولسوالی الیشنگ، علینگار و مهترلام همچنان مسدود باقی مانده‌اند.

این نهاد گفته که تهدید برای شماری از کارمندان این نهاد درحال افزایش است و این امر سبب شده تا تصمیم به بسته شدن این مراکز بهداشتی گرفته شود.

توضیح ویدئو،

ولایت لغمان افغانستان؛ میزبان گلبدين حكمتيار

خانم یوفورس، افزوده که با افزایش تهدیدهای امنیتی نه تنها فعالیت این نهاد در بخش بهداشت بلکه در زمینه آموزش، توانبخشی معلولان و توسعه روستاها نیز متوقف خواهد شد که تاثیر ناگوار و ویران کننده بر ساکنان ولایت لغمان خواهد داشت.

این نهاد از تمامی طرف‌های درگیر خواسته که با احترام به حق دسترسی همگان به خدمات بهداشتی از حقوق بشر دوستانه و کنوانیسیون ژنو پیروی کنند.

کمیته سوئد اعلام‌ کرد که از ۳۵ سال تاکنون در افغانستان فعالیت بشردوستانه دارد و سالانه به بیش از دو میلیون افغان خدمات بهداشتی ارائه می‌کند.

ولایت لغمان در شرق افغانستان حدود ۱۲۰ کلیومتر با کابل پایتخت فاصله دارد. نیروهای وابسته به گروه طالبان، حزب اسلامی، فرماندهان محلی و افراد زورمند از جمله نیروهای عمده مخالف و مخل امنیت این ولایت محسوب می شود.

با توجه به اینکه حزب اسلامی با دولت افغانستان توافق نامه صلح را امضا و اعلام کرده که از درگیری مسلحانه با نیروهای دولتی دست کشیده ولی گفته می‌شود که نیروهای این گروه هنوز در ساختار گروه طالبان از مخالفان عمده دولت افغانستان به حساب می‌آیند.