نیروهای دولتی کنترل منطقه لولاش را در ولایت شمالی فاریاب پس گرفتند

مرکز ولسوالی لولاش
توضیح تصویر،

ولسوالی لولاش روز یکشنبه به دست گروه طالبان افتاد و شامگاه روز سه‌شنبه دوباره به کنترل نیروهای دولتی درآمد

سخنگوی والی فاریاب در شمال افغانستان گفته که نیروهای دولتی ولسوالی لولاش را از تصرف گروه طالبان بیرون کرده‌اند.

جاوید بیدار به بی‌بی‌سی گفت که شامگاه روز سه‌شنبه (۳ اسد/مرداد) با ورود نیروهای تازه‌نفس به منطقه، افراد وابسته به گروه طالبان مجبور به "فرار" از این ولسوالی شدند.

او افزود که در جریان عملیات پس‌گیری لولاش که به نام کوهستان هم شناخته می‌شود، بیش از ۳۰ عضو گروه طالبان کشته شدند که شمار کل تلفات این گروه را به حدود ۱۲۰ نفر رساند.

این در حالی است که دیروز دلاورشاه دلاور، فرمانده پلیس فاریاب گفته بود که تنها در عملیات هوایی علیه گروه طالبان، ۱۴۲ نفر کشته شدند.

سخنگوی والی فاریاب تاکید کرد که به نیروهای دولتی هیچ تلفاتی نرسیده است.

لولاش روز یکشنبه (اول اسد) در پی عقب‌نشینی نیروهای دولتی به دست گروه طالبان سقوط کرد.

بیشتر:

یک روز پس از سقوط این منطقه به دست گروه طالبان، عبدالکریم یورش، سخنگوی پلیس فاریاب گفت که ۱۳۰ نفر از نیروهای مردمی حامی دولت پس از آن که به محاصره این گروه درآمدند، به دشمن تسلیم شدند.

ولی به دنبال پخش اظهارات آقای یورش، سخنگوی وزارت داخله و فرمانده پلیس فاریاب سخنان او را تکذیب و خودش را برکنار کردند.

سخنگوی والی فاریاب گفت به دنبال بیرون راندن طالبان از مرکز لولاش، شماری از مقام‌های ارشد نظامی و غیرنظامی شمال افغانستان با همایون فوزی والی فاریاب به این منطقه سفر کردند.

به گفته آقای بیدار، طالبان کاملاً متواری شده‌اند، ولی ممکن است در برخی از مناطق روستایی کوهستانی و دوردست این ولسوالی هنوز حضور داشته باشند.

او تاکید کرد که تمام مناطقی که پیش از سقوط این منطقه به دست گروه طالبان تحت کنترل نیروهای دولتی بودند، در حال حاضر به تصرف این نیروها قرار دارد.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد.