رئیس جمهوری افغانستان به ولایت آشوب‌زده هلمند رفت

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

آقای غنی به ولایتی سفر کرده که تا چند ماه پیش مرکز آن تحت حملات شدید گروه طالبان بود و اخیراً گفته شده که پسر رهبر این گروه در آن حمله انتحاری کرده است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی اوضاع امنیتی ولایت آشوب‌زده جنوبی هلمند به این ولایت سفر کرده است.

شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی آقای غنی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که رئیس جمهوری صبح روز پنجشنبه (۵ اسد/مرداد) به این ولایت رفته است.

آقای مرتضوی افزود که قرار نیست آقای غنی به ولایت‌های دیگر جنوبی سفر کند، از جمله قندهار که در همسایگی هلمند قرار دارد و دیروز منابع امنیتی به بی‌بی‌سی گفتند که در حمله گروه طالبان بیش از ۴۰ سرباز ارتش کشته شدند.

ولایت هلمند یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های جنوبی افغانستان است. هزاران سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در این ولایت مستقر شده‌اند.

گروه طالبان بارها به اهداف دولتی در این ولایت حمله کرده‌اند. اخیراً گزارش‌ها حاکی از آن بود که پسر ۲۲ ساله ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در یک حمله انتحاری در همین ولایت شرکت کرده است.

اگرچه منابع گروه طالبان تاکید دارند که عامل بمبگذاری روز ۲۹ سرطان/تیر در ولسوالی گرشک عبدالرحمان خالد، پسر رهبر این گروه بود، اما منابع دولتی هنوز تردید دارند که این خبر درست باشد و بیشتر به جنبه تبلیغاتی آن اشاره می‌کنند.

تایید این خبر به صورت مستقل امکان‌پذیر نیست، اما پخش آن در رسانه‌ها رهبران افغانستان را تحت فشار قرار داد تا روابط نزدیکتری با واقعیت جاری در کشور برقرار کنند و خود و خانواده‌های آنها درگیر این واقعیت‌ها باشند.

حالا سفر آقای غنی با سفر به هلمند، جایی که گفته شده پسر رهبر گروه طالبان در آن حمله انتحاری انجام داده، شخصاً اوضاع امنیتی و اداری این ولایت را از نزدیک بررسی می‌کند، به صورت ضمنی به این انتقادها هم پاسخ می‌دهد.

گفته شده که شمار زیادی از نیروهای مهاجم گروه طالبان که به مرکز ولسوالی تیوره در غور حمله کردند، از ولایت هلمند به آن جا رفته بودند.

بیشتر بخوانید:

توضیح تصویر،

هلمند یکی از پایگاه‌های اصلی گروه طالبان و بزرگ‌ترین مرکز تولید مواد مخدر جهان است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هلمند یکی از پایگاه‌های اصلی گروه طالبان و بزرگ‌ترین مرکز تولید مواد مخدر جهان است. منابع دولتی می‌گویند بخش زیادی از درآمد حاصل از مواد مخدر هلمند به جیب گروه طالبان می‌رود.

همزمان با سفر رئیس جمهوری به ناآرام‌ترین ولایت کشور، سخنگوی او در صفحه فیسبوک خود نوشته که "بخش زیادی از وقت رئیس جمهوری صرف مدیریت جنگ و رسیدگی به فامیل‎های شهدا می‌شود. رئیس جمهوری امروز به هلمند رفته است تا وضعیت امنیتی آن جا را از نزدیک بررسی نماید".

آقای مرتضوی تاکید کرده که "دشمن توانایی و حفظ جغرافیا را ندارد." او افزوده است: "پیروزی‌های موقتی و اندک دشمن سرنوشت جنگ وجغرافیای جنگ را تغییر داده نمی‌تواند."

اشاره او به سقوط مراکز سه ولسوالی در ولایت‌های غور، فاریاب و پکتیا در هفته جاری است که انتقادهای زیادی را علیه حکومت وحدت ملی برانگیخت.

اگرچه مقام‌های دولتی از پسگیری مرکز ولسوالی لولاش در ولایت شمالی فاریاب خبر داده‌اند، ولی مراکز ولسوالی‌های تیوره در غور و جانی‌خیل در پکتیا هنوز تحت کنترل گروه طالبان است.

همزمان با سفر آقای غنی به هلمند، نیروهای دولتی عملیات تهاجمی خود را برای پس گرفتن مرکز تیوره در غور به راه انداخته‌اند.

ناصر خاضع، والی غور به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر (ساعت ۹ و ۵۰ دقیقه صبح روز ۵ اسد/مرداد به وقت محلی) جنگ شدیدی در اطراف مرکز این ولسوالی جریان دارد.