حزب وطن در افغانستان از گسترش فعالیت‌هایش خبر داد

حزب وطن
توضیح تصویر،

هزاران هوادار حزب وطن در نشست امروزی در کابل گرد هم آمدند

شماری از اعضای حزب وطن، حزبی که دکتر نجیب الله رئیس جمهوری پیشین افغانستان دبیرکل آن بود، می‌گویند پس از حدود ۲۵ سال فعالیت‌های‌شان را دوباره در این کشور گسترش خواهند داد.

هزاران هوادار این حزب امروز جمعه ۶ اسد/مرداد در کابل، پایتخت گرد هم آمده و از سیاست‌های حکومت وحدت ملی حمایت‌شان را اعلام کردند.

پس از مشخص شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان، گروه‌های مختلف سیاسی در این کشور تلاش‌های‌شان را برای وارد شدن به روند سیاسی آغاز کرده‌اند. در این اواخر چندین ائتلاف سیاسی نیز شکل گرفت.

وطن، یکی از احزاب مطرح در دهه ۶۰ خورشیدی در افغانستان بود که با وجود ثبت دوباره آن در آغاز حکومت پساطالبان در سال ۱۳۸۳، فعالیت‌های آن در سالهای اخیر چشمگیر نبود.

اکنون اعضای این حزب، کمیته‌ای را برای گسترش فعالیت‌های حزب وطن ایجاد کردند.

عبدالجبار قهرمان، عضو مجلس نمایندگان و رئیس کمیته کار برای آغاز مجدد حزب وطن می‌گوید هدف از گردهمایی امروز هواداران این حزب، منسجم کردن آنها برای فعالیت مجدد این حزب است.

او همچنین حمایت حزب وطن را از سیاست‌های حکومت وحدت ملی اعلام کرد و از هواداران این حزب خواست که بخاطر تامین صلح در افغانستان از حکومت وحدت ملی پشتیبانی کنند.

نام حزب دموکراتیک خلق در سال ۱۳۶۵ خورشیدی زمانی که دکتر نجیب الله، رئیس جمهور افغانستان شد، به حزب وطن تغییر کرد.

با آغاز حکومت مجاهدین، حکومت او سقوط کرد. دکتر نجیب الله نیز پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان، از سوی افراد این گروه به قتل رسید. طالبان جسد او و برادرش را در چهارراه آریانا در این شهر به دار آویختند.

نجیب الله در میان سیاستمداران و گروه‌های مختلف افغانستان، مخالفان و موافقان زیادی دارد.

دکتر نجیب الله قبل از اینکه رئیس‌جمهور شود، رئیس سازمان امنیت افغانستان موسوم به (خاد) بود.

مخالفانش کارکرد او را در زمانی که رئیس این سازمان بود، "بی‌رحمانه" توصیف می‌کنند.

اما طرفدارانش حکومت او را از بهترین‌ دوره‌های سیاسی افغانستان می‌خوانند.