شمار نیروهای ویژه افغانستان افزایش یافت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دولت افغانستان شمار نیروهای ویژه کشور را دو برابر می‌کند

دولت افغانستان اعلام کرد که شمار نیروهای ویژه یا کماندوی افغانستان افزایش یافت.

امروز دوشنبه ۹ اسد/مرداد، سومین لوا/تیپ نیروهای ویژه افغانستان با ارتقای یک کندک/هنگ تشکیل شد.

مقامات آمار دقیقی از شمار نیروهای ویژه اعلام نکردند اما برخی منابع شمار سربازان لوا را تا پنج هزار نفر عنوان کرده‌اند.

طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت تقویت نیروهای خاص، واکنش به افزایش تهدیدات مخالفین است.

او می‌گوید: "در عملیات‌هایی که سال گذشته داشتیم نقش نیروهای ویژه ما بسیار تعیین کننده بود با توجه به همان تهدیدات، فیصله رهبری نظامی و سیاسی ما این بود که نیروهای کماندو و ویژه ما دو چند شود."

افغانستان یک برنامه چهار ساله را برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور ساخته که در سال اول آن قرار دارد. ظرف این چهار سال نیروهای ویژه افغانستان تا رسیدن به مرحله قول اردو/سپاه پیش خواهد رفت که شمارش تا ۳۶ هزار نفر خوانده می‌شود. تقویت نیروهای هوایی افغانستان بخش مهم دیگری از این برنامه است.

Image caption کماندوهای افغانستان آموزش‌های حرفه‌ای می‌بینند

نیروهای خاص با معیارهای بین‌المللی و بیشتر از سوی شرکای غربی افغانستان آموزش حرفه‌ای دیده‌اند. آنها تا حال شاهد کمترین تلفات در میان نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند.

بسیاری از جمله ژنرال‌های ناتو که در تربیت و تجهیز نیروهای ویژه افغان نقش داشته‌اند، آنها را یک نیروی "بی‌مانند در سطح منطقه" می‌خوانند.

کوماندوهای افغانستان اجرای ۷۰ درصد عملیات نظامی ارتش افغانستان علیه گروه‌های شورشی را به عهده دارند. روش کار آنها طوری است که در منطقه‌ای که در کنترل شورشیان است، فرود می‌آیند، هدف خود را می‌زنند و سپس بیرون می‌شوند.

مقامات وزارت دفاع افغانستان می‌گویند نیروهای ویژه حدود ۸ سال پیش در ساختار نیروهای امنیتی افغان برای پیشبرد عملیات خاص با خطر بالا و دشوار ایجاد شد.

از این نیروها که شکل آنها از نیروهای دریایی آمریکا کاپی شده، در عملیات‌های شبانه که در گذشته به وسیله نیروهای خارجی‌ پیش برده می‌شد، نیز کار گرفته می‌شود.

Image caption امروز سومین لوای نیروهای ویژه افغانستان تشکیل شد

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط