مهاجمان انتحاری به یک بازار صرافی در ولایت هلمند حمله کردند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولسوالی گرشک در مسیر شاهراه هرات-قندهار قرار دارد

منابع محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان اعلام کردند که صبح امروز، جمعه ۱۳ اسد/ مرداد، مهاجمان انتحاری وارد یک بازار صرافی در شهر گرشک مرکز ولسوالی گرشک در این ولایت شدند.

گفته می‌شود که شمار حمله کنندگان ۴ نفر بوده است. مسئولان می‌گویند درگیری ساعت دو بامداد روز شنبه به پایان رسیده است.

تاکنون آماری از تلفات این درگیری اعلام نشده است.

عمر زواک، سخنگوی والی ولایت هلمند در گفتگو با بی‌بی‌سی ورود مهاجمان به یک بازار صرافی را تایید کرد و گفت که مشخص نیست هدف آنان چیست.

این بازار صرافی در یک ساختمان چند طبقه قرار دارد که نزدیک به یک فرقه/لشکر ارتش ملی افغانستان است.

به گفته این منابع مسیر هرات-قندهار به دلیل ادامه درگیری بر روی ترافیک بسته شده بود.

'حمله سنگین و گسترده به ولسوالی گرشک دفع شد'

دفتر مطبوعاتی والی هلمند نیز اعلام کرده که علاوه بر حمله مهاجمان به بازار صرافی حمله گسترده افراد وابسته به گروه طالبان به ولسوالی گرشک این ولایت دفع و شورشیان به عقب رانده شدند.

در اطلاعیه‌ای دفتر والی هلمند آمده که در ۱۲ ساعت گذشته، ولسوالی گرشک شاهد حمله گسترده نیروهای شورشی بوده که آنان با استفاده از خودروهای ضد گلوله نوع "هاموی" و خودروهای بمبگذاری‌شده حمله‌ای سنگینی را به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی افغانستان انجام داده‌اند.

دفتر والی افزوده که در این مدت بر اثر حمله هوایی و زمینی نیروهای امنیتی افغانستان بیشتر از ۴۰ جنگجوی گروه طالبان که شامل فرماندهان این گروه نیز می‌شوند، کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند.

در اطلاعیه این نهاد آمده که نیروهای مخالف دولت شب گذشته بر یکی از پاسگاه نیروهای امنیتی افغان در منطقه "یخچال" حمله انتحاری انجام دادند و برنامه داشتند که با انجام این نوع حملات پروژه انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند، موسوم به تاپی را مختل نمایند.

به گفته دفتر والی نیروهای شورشی در نظر داشتند که پل یخچال را نیز با کارگذاری مواد انفجاری تخریب کنند.

به نوشته دفتر مطبوعاتی والی هلمند در درگیری شب گذشته در منطقه یخچال شماری از نیروهای شورشی کشته و دو جسد آنان در محل درگیری باقی مانده و علاوه بر آن یک خودرو زرهی هموی، یک ضد هوایی و یک قبضه ماشیندار به دست نیروهای امنیتی افغانستان افتاده‌است.

به گفته این نهاد بعد از اینکه نیروهای شورشی در حمله به منطقه یخچال ناکام ماندند، صبح امروز چهار حمله کننده انتحاری به بازار صرافی گرشک حمله کردند.

چند روز قبل نیز افراد گروه طالبان تردد در مسیر کابل-قندهار را مختل و باعث گیرماندن حدود ۵ هزار نفر در این مسیر شدند.

دیروز نیز منابع محلی در ولایت بلخ در شمال افغانستان اعلام کردند که افراد گروه طالبان یک پل بزرگ را در این ولایت با کار گذاشتن مواد انفجاری تخریب کرده‌است.

کارشناسنان میگویند که مشخص نیست که هدف گروه طالبان از ایجاد اختلال در مسیرهای پر تردد چه است؟

موضوعات مرتبط