ناتو: وضعیت در ولایت سرپل نگران‌کننده است

ولایت سرپل حق نشر عکس Getty Images

کورنلیوس زیمرمن، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان وضعیت در ولایت سرپل را نگران‌کننده خوانده و گفته است که خشونت و ویرانی مانع پیشرفت افغانستان می‌شود.

در بیانیه ناتو که امروز منتشر شد، به نقل از آقای زیمرمن آمده است: "من خیلی نگران گزارش‌ها مبنی بر کشتار ده‌ها مرد، زن و کودکان و گروگان گرفتن خانواده‌ها در سرپل هستم."

او تأکید کرده است که ناتو با قوت در کنار مردم و دولت افغانستان برای تأمین صلح و ثبات ایستاده است.

'درخواستهای مکرر برای اعزام نیرو'

سخنگوی والی سرپل در شمال افغانستان گفته که با وجود درخواست‌های مکرر برای اعزام نیروهای تازه‌نفس، هنوز هیچ نیرویی به این ولایت نرسیده است.

ذبیح‌الله امانی به بی‌بی‌سی گفت که اعضای گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) روز یکشنبه (۱۵ اسد/مرداد) با ورود به منطقه میرزااولنگ، ۵۲ غیرنظامی را "به صورت فجیعی" کشتند.

آقای امانی گفت که مهاجمان وابسته به این دو گروه پس از ورود به این منطقه، غیرنظامیان را از خانه‌های خود بیرون کردند، برخی را سلاخی کردند، بعضی را سربریدند، شماری دیگر را از کوه‌ها به زیر انداختند و عده‌ای دیگر را به گلوله بستند.

سخنگوی والی سرپل افزود که اجساد قربانیان هنوز هم در محل رویداد باقی مانده و شورشیان آنها را اجازه نداده که دفن شود.

او افزود که ساکنان منطقه میرزااولنگ به حدود ۱۵۰ خانوار می رسید که در جریان جنگ شماری از آنها آواره شدند و شماری دیگر هنوز به صورت "اسیر" در کنترل شورشیان هستند.

آقای امانی همچنین گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی محلی حدود ۴۸ ساعت جنگیدند، اما با شکست در برابر مهاجمان، از منطقه بیرون شدند. به گفته او، ۴ نفر از این نیروها زخمی شدند.

او گفت که مقام‌های محلی بارها از دولت مرکزی تقاضا کردند که نیروهای تازه‌نفس به منطقه اعزام کند، اما تا حال هیچ نیرویی به منطقه نرسیده است.

مقام‌های دولت در کابل هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

Image caption سخنگوی والی سرپل می‌گوید که اعضای گروه طالبان و گروه دولت اسلامی (داعش) به صورت هماهنگ به منطقه "میرزااولنگ" حمله کرده‌اند

سخنگوی والی سرپل گفت مهاجمان وابسته به گروه‌های طالبان و داعش به صورت هماهنگ به میرزااولنگ حمله کردند، ولی تا حال مشخص نشده که این دو گروه چگونه با هم متحد شدند و به این منطقه حمله کردند.

او افزود که تقریبا همه ستیزه‌جویان افغان وابسته به این دو گروه افراد محلی از ولایت‌های غور، فاریاب، بادغیس و جوزجان برای تهاجم به میرزااولنگ با هم یک‌جا شدند.

آقای امانی همچنین گفت که ممکن است سیتزه‌جویان خارجی، از جمله جنبش اسلامی ازبکستان هم در میان این مهاجمان باشند، ولی هنوز گزارش دقیقی در این مورد در دست نیست.

پیش از این از اختلاف‌های جدی بین گروه طالبان و داعش در برخی مناطق افغانستان گزارش‌هایی منتشر شده بود، ولی سخنگوی والی سرپل می‌گوید که در نبرد میرزااولنگ آنها با هم متحد هستند.

گروه طالبان در واکنش به اظهارات مقام‌های دولتی گفته‌اند که تنها ۲۸ عضو نیروهای طرف‌دار دولت موسوم به "خیزش‌های مردمی" را کشته‌اند و به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

برخی منابع دیگر گفته‌اند که غیرنظامیانی که از ترس خانه‌های خود را ترک کرده‌اند به مناطق همجوار فرار کرده‌اند، نیازمند خوراک، لباس و سرپناه هستند.

حق نشر عکس SARIPUL MEDIA
Image caption منطقه میرزااولنگ به لحاظ جغرافیایی اهمیت استراتژیک دارد و هدف اصلی گروه طالبان رخنه کردن به شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل است

منطقه میرزااولنگ منطقه استراتژیکی است که تصرف آن راه را برای ورود به مرکز ولسوالی (شهرستان) صیاد هموار می کند و صیاد خود دروازه شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل شمرده می شود.

میرزااولنگ با شهر سرپل حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

پیش از تصرف این منطقه، برخی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در شمال افغانستان نسبت به وقوع رویدادهای خونینی در این منطقه هشدار داده بودند.