اشرف غنی: انتقام قتل عام میرزااولنگ را می‌گیریم

محمداشرف غنی حق نشر عکس ARG
Image caption محمداشرف غنی: وعده می‌دهم که فرزندان دلیر ما در نیروهای دفاع و امنیتی انتقام آنان (قربانیان) را خواهند گرفت

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که انتقام "فاجعه قتل عام" میرزااولنگ، در ولایت شمالی سرپل را خواهد گرفت.

مقام‌های محلی در سرپل گفته‌اند که در پی شکست نیروهای امنیتی در منطقه میرزااولنگ، گروه طالبان ۵۲ نفر از ساکنان غیرنظامی این منطقه را به صورت "فجیعی" کشتند.

آقای غنی روز سه‌شنبه (۱۷ اسد/مرداد) در مراسمی با حضور مقام‌های ارشد امنیتی از گروه خاصی به عنوان عامل این کشتار نام نبرد، اما گفت که "دشمنان دین و وطن" در میرزااولنگ نشان دادند که هیچ مرزی را نمی‌شناسند.

او ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، تاکید کرد: "وعده می‌دهم که فرزندان دلیر ما در نیروهای دفاعی و امنیتی انتقام آنان (قربانیان) را خواهند گرفت."

رئیس جمهوری افغانستان "جنایت میرزااولنگ" را "نمونه تازه‌ای تغییر نوعیت جنگ" دانست و گفت که "علت آن شکستی" است که "دشمنان" در جنگ رویارو با نیروهای امنیتی متحمل شده‌اند.

آقای غنی حملات گروه طالبان، بدون ذکر نام این گروه در انفجار دوم اسد در کابل، حمله تهاجمی به مرکز ولسوالی (شهرستان) تیوره در ولایت مرکزی غور و حمله انتحاری به مسجد جوادیه هرات را "نمونه‌های دیگر" چنین کشتارها دانست.

رئیس جمهوری در حالی سخنرانی خود را با این اظهارات آغاز کرد که پیش از او، هیچ یک از مقام‌های ارشد امنیتی و دادستان کل کشور در سخنرانی‌های خود اشاره‌ای به کشتار میرزااولنگ نکردند.

او در این مراسم که برای امضای تفاهمنامه مبارزه مشترک با فساد در نهادهای دفاعی و امنیتی افغانستان برگزار شد، گفت که "فساد باعث تلفات می‌شود".

رئیس جمهوری افغانستان تأکید کرد که میزان پاسخگویی در نهادهای امنیتی و دفاعی باید افزایش یابد و ساختارهای آنها هم باید به گونه‌ای تغییر کند که تاثیرگذاری آنها را بالا ببرد.

Image caption منطقه میرزااولنگ با شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد و به لحاظ استراتژیک بااهمیت است

دختر روباتیک به رئیس جمهوری: ناکام ماندی

محمداشرف غنی گفت‌وگوی خود با فاطمه قادریان، عضو تیم دختران روباتیک در هرات را که پدرش را از دست داده، بازگفت و یادآور شد که در این گفت‌وگو نمی‌توانست به او توضیح دهد که دلیل ناکامی "ساختار ناکارآمد مدیریتی در برخی دستگاه‌های امنیتی و فساد" است.

او دیدار خود با خانم قادریان را "یکی از سخت‌ترین لحظه‎های زندگی" خود خواند. به گفته آقای غنی، این دختر ۱۴ ساله به او گفت: "من از تو یک درخواست ساده داشتم و آن امنیت خانواده‌ام بود، اما تو در تامین آن ناکام ماندی. درخت بزرگی را که من تنها شاخه‌ای از آن بودم، یک‌باره از دست دادم."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "این دختر ما راست می‌گوید".

فاطمه قادریان با تیم دختران روباتیک افغانستان در مسابقات ربات‌سازان جوان جهان در آمریکا شرکت و توجه رسانه‌ها را جلب کرد. پس از بازگشت او، پدرش در حمله مهاجمان انتحاری به مسجد جوادیه هرات کشته شد.

به دنبال این حمله آقای غنی به هرات رفت و با خانواده‌های قربانیان این حمله و از جمله فاطمه قادریان دیدار و ابراز همدردی کرد.

به دنبال حملات اخیر گروه طالبان در کابل، هرات، غور، فاریاب و به تازگی در سرپل، انتقادهای زیادی در برابر دستگاه‌های امنیتی و دفاعی مطرح شده است.

حتی مقام‌های محلی دولتی هم از آنها انتقاد کرده‌اند؛ چرا که به گفته آنها، این نهادها نتوانسته‌اند نیروهای کافی در مناطق آسیب‌پذیر مستقر کنند یا از جاهای دیگر به آنجاها اعزام کنند.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در سفر به هرات، با زخمیان و خانواده های قربانیان حمله به مسجد جوادیه ابراز همدردی کرد

از جمله مقام‌های ولایت سرپل به بی‌بی‌سی گفته‌اند با آن که سه روز از کشتار میرزااولنگ گذشته، هنوز هیچ نیروی کمکی به این منطقه نرسیده و نگران سلامت حدود ۱۵۰ خانواده‌ای هستند که به گفته آنها همچنان "اسیر" گروه طالبان شده‌اند.

یک مقام محلی که نخواست نامش گرفته شود، به بی‌بی‌سی گفت که در ولسوالی (شهرستان) صیاد، که میرزااولنگ بخشی از آن است، تنها ۲۵ نفر پلیس مستقر بود و نه در جریان جنگ و پس از آن هیچ نیروی کمکی به منطقه نرسید.

دیروز ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی گفت که ستیزه‌جویان گروه طالبان پس از ورود به میرزااولنگ ۵۲ غیرنظامی را به شیوه‌های مختلف و به صورت "فجیعی" کشتند.

به گفته او، طالبان در دهات میرزااولنگ برخی را "سلاخی" کردند، شماری را "سربریدند"، عده‌ای دیگر را "از کوه به زیر انداختند" و بعضی دیگر را به گلوله بستند.

سخنگوی گروه طالبان گفته است که جنگجویان این گروه تنها افراد مسلح و اعضای پلیس محلی را در این محل کشته‌اند و کشتن غیرنظامیان را رد کرده است.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، هم نسبت به وضعیت منطقه میرزاولنگ ابراز نگرانی کرده است. کورنلیوس زیمرمن، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان: "من خیلی نگران گزارش‌ها مبنی بر کشتار ده‌ها مرد، زن و کودکان و گروگان گرفتن خانواده‌ها در سرپل هستم."