آمریکا استفاده از شرکت‌های خصوصی امنیتی را در جنگ افغانستان بررسی می‌کند

جیمز ماتیس حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر دفاع آمریکا گفت که استراتژی نظامی دولت دونالد ترامپ در افغانستان به زودی کامل می‌شود

وزیر دفاع آمریکا گفته است که در استراتژی نظامی جدید در افغانستان تمام گزینه‌ها از جمله طرح خروج کامل نیروهای آمریکایی و استفاده از شرکت‌های خصوصی امنیتی مطرح است.

جیمز ماتیس، روز دوشنبه ۲۳ اسد/مرداد در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت که بازبینی استراتژی جدید دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در افغانستان "خیلی زود" کامل خواهد شد.

آقای ماتیس افزود که هنوز تصمیمی در این مورد نهایی نشده است.

چند روز پیش اریک‌دی پرینس، موسس شرکت "بلک واتر ورلد واید" به مقام‌های ارشد آمریکایی طرح استفاده از سربازان اجیر را به جای نظامیان آمریکایی در افغانستان را پیشنهاد کرده بود.

مطرح شدن خصوصی‌سازی جنگ افغانستان واکنش‌هایی را در پی داشت.

از جمله حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در بیانیه‌ای عملی شدن آن را "تناقض صریح و آشکار با حاکمیت ملی پو نقض صریح قانون اساسی" افغانستان عنوان کرد و افزود که این کار "پیامد‌های خطرناکی" به دنبال خواهد داشت.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان هم گزارش‌هایی مبنی بر جایگزینی ارتش آمریکا با سربازان قراردادی را "بی‌معنی" خواند و گفت که هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دو روز پیش قادر شاه، سخنگوی شورای امنیت افغانستان به‌ بی‌بی‌سی در این مورد گفت از این که چنین طرحی در سطوح رسمی مطرح نشده، نمی‌خواهد در این مورد دیدگاهی داشته باشد.

او افزود که افغانستان و آمریکا دو سند مهم (پیمان استراتژیک و موافقتنامه امنیتی) امضا کرده‌‍‌‌اند که روابط دو کشور بر اساس این سندها تنظیم می‌شود.

پیش از این گزارش‌هایی از بررسی اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به افغانستان به عنوان طرحی در راهبر نظامی جدید آمریکا منتشر شده بود.

همچنین گزارش شده که تیم امنیتی آقای ترامپ بر سر اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان گرفتار دودستگی شده است.

راهبرد جدید نظامی آمریکا در مورد افغانستان مدت‌هاست زیر بررسی تیم اداره آقای ترامپ است.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که رئیس جمهوری آمریکا دیگر علاقمند نیست که راهبرد نظامی این کشور در افغانستان مانند ۱۶ سال گذشته باشد.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر مشغول آموزش نیروهای افغان و انجام عملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.