آصف مهمند: والی بلخ، پسرانش و محافظانش مرا لت و کوب کردند

مهمند
Image caption آقای مهمند مدعی شد که پسر والی بلخ بخش بالای گوش چپش را با دندان کنده است. دفتر والی بلخ اما می‌گوید ممکن است او از سوی کس دیگری لت و کوب شده باشد.

آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ مدعی است که پس از بازداشت از سوی عطا محمد نور، والی بلخ، پسرانش و محافظانش مورد لت و کوب قرار گرفته است. سخنگوی والی بلخ این ادعا را رد کرده است.

آقای مهمند ساعتی پیش، پس از رهایی از ریاست امنیت بلخ، در یک نشست خبری در کابل حضور یافت.

منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ ادعاهای آقای مهمند را رد کرده و گفته که ممکن او از سوی کس دیگری لت و کوب شده باشد.

آقای مهمند ناوقت روز دوشنبه در فرودگاه شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ از سوی پلیس سرحدی متوقف و پس از مقاومت "به دستور عطا محمد نور" والی بلخ بازداشت شد.

دولت افغانستان هیاتی را برای بررسی چگونگی بازداشت آقای مهمند به مزار شریف فرستاده بود. قرار است هیات اعزامی کابل به زودی نتایج تحقیق خود را اعلام کند.‎‎

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آصف مهمند: والی بلخ، پسرانش و محافظانش مرا لت و کوب کردند

'بازداشت'

سخنگوی والی بلخ پیش از این گفته بود که آقای مهمند "براساس مکتوب رسمی و کتبی پیهم دادستانی، امنیت ملی و دادستانی جرایم سنگین وزارت داخله، به اتهام جعل و تزویر در اسناد تجاری" از سوی پلیس سرحدی بازداشت شده بود.

اما، دادستانی کل افغانستان بعد از این حادثه اعلام کرد که دستور بازداشت آقای مهمند را صادر نکرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل به‌ بی‌بی‌سی گفت که این اداره چند ماه پیش به آقای مهمند نامه احضار فرستاده بود تا برای تحقیقاتی "در یک زمینه دیگر" حاضر شود که او حاضر شد و پاسخ ارائه کرد.

آقای مهمند از منتقدان والی بلخ است و او را به فساد اداری متهم می‌کند. آقای مهمند اخیراً ادعا کرد که برای ارائه مدارکی علیه والی بلخ به دادستانی کل به کابل رفته است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption باور بر این است که آصف مهمند از افراد نزدیک به جمعه خان همدرد (راست)، از فرماندهان حزب اسلامی در بلخ است که از رقبای دیرینه عطا محمد نور در این ولایت به شمار می‌رود

واکنش‌ها

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در مورد بازداشت محمد آصف مهمند در فرودگاه مزارشریف با لحنی تند هشدار داده است. این حزب با پخش خبرنامه‌ای گفته است که آقای مهمند در"حمله وحشیانه افراد مسلح والی بلخ" بازداشت شده است.

حزب اسلامی در این خبرنامه از دولت افغانستان خواسته است تا عاملان این حادثه براساس "قوانین شریعت محاکمه و مجازات" شوند.

حزب اسلامی حکمتیار گفته است که باید به قدرتمندان اجازه داده نشود که "از قدرت دولتی خود علیه رقبای سیاسی و قومیشان" استفاده کنند.

حزب اسلام هشدار داده است که اگر دولت اقدام فوری در این زمینه انجام ندهد، "مردم از دولت و تطبیق قانون دلسرد خواهند شد و هرکس برای دفاع از خود اجازه دارد راههای دیگر را انتخاب کند."

حق نشر عکس Atta Mohammad Noor / FB
Image caption احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان'، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' اخیرا ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان' شکل داده‌اند

از سوی دیگر، ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و رهبر جنبش ملی افغانستان ادعاهای آقای مهمند را "توطئه‌ای"‌ علیه والی بلخ خوانده و گفته است که دست زدن به چنین کاری "پذیرفتنی نیست".

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که از مدتی در ترکیه به سر می‌برد، همچنین گفته است: "مردم با تمام قوت در مقابل طراحان این چنین دسایس ایستادگی می‌کنند".

ژنرال دوستم گفت ناامنی‌های اخیر در شمال کشور نیز از جایی منشا می‌گیرد که "ترس از ایجاد شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان دارد".

حدود یک ماه پیش، رسانه‌های افغانستان گزارش کردند که به هواپیمای ژنرال عبدالرشید دوستم اجازه داده نشده تا در فرودگاه مزارشریف بنشیند. حالا، آقای دوستم می‌گوید که او به بزودی به افغانستان بازگشته و همراه با سایر رهبران، موجودیت و تشکیل "شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان" را اعلام می‌کند.