آلمان ۸ پناهجوی افغان را از این کشور اخراج کرد

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

چند پناهجو ساعت ۷ صبح امروز به کابل رسیدند

دولت آلمان که بعد از انفجار خونین نزدیک سفارت این کشور در کابل، اخراج پناهجویان افغان را متوقف کرده بود، با برگرداندن اجباری چند پناهجوی افغان این روند را از سرگرفت.

به گفته مسئولان اداره بین‌المللی مهاجرت در کابل ۸ نفر از پناهجویان افغان حوالی ساعت ۷ صبح امروز چهارشنبه ۲۲ سنبله/شهریور به وقت افغانستان به فرودگاه کابل برگردانده شدند.

توماس دی‌میریز، وزیر داخله/کشور آلمان اعلام کرد که این کشور پناهجویانی را که مرتکب جرم شده باشند، از این کشور اخراج می‌کند.

وزیر داخله آلمان گفت:"این هشت نفر همه به طور مستقیم از زندان اخراج شده‌اند. همه، آنها مرتکب جرایم جدی شده‌اند. وزارت خارجه و من توافق کردیم و اعلام کرده‌ام که ما سیاست واحدی داریم. جنایت کاران و آنهای که تهدید به حساب می‌آیند و از همکاری خودداری می‌کنند، به افغانستان فرستاده خواهند شد."

مسعود احمدی، مسئول برنامه بازگشت داوطلبانه مهاجران و پناهجویان از کشورهای اروپایی به افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که این افراد به اجبار از آلمان اخراج شدند و دولت افغانستان نیز آنان را تحویل گرفت.

او گفت که اداره بین‌المللی مهاجرت آماده ارائه خدمات بهداشتی و تهیه اقامتگاه موقت برای این افراد بود ولی تمام آنان بدون دریافت این گونه خدمات به مقصدهای اصلی خود رهسپار شدند.

رسانه‌های آلمان گزارش داده که این افراد سه‌شنبه‌شب، ۲۱ سنبله/ شهریور اخراج شدند و در عین حال شماری از افغان‌ها و آلمانی‌ها به این تصمیم دولت آلمان در فرودگاه دوسلدورف آلمان تجمع اعتراضی به پا کردند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

این پناهجویان به اجبار از آلمان اخراج شده بودند

بر اساس گزارش دویچه وله، خبرگزاری رسمی آلمان حدود ۱۰ هزار افغان در فهرست اخراج اجباری قرار دارند.

به گزارش این خبرگزاری تنها در شش ماه اول سال جاری میلادی حدود ۱۳۵ هزار نفر در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند که از این میان بیش از ۹ درصد آن شهروندان افغانستان بوده است. به این ترتیب در این مدت بعد از اتباع سوریه و عراق، آنها سومین گروه متقاضی پناهندگی در آلمان را تشیکل می‌دهند.

در نیمه اول سال جاری میلادی آلمان ۲۶۱ پناهجوی افغان را به افغانستان برگرداند و تا شروع ماه جاری میلادی نیز شمار پناهجویان افغانستان که تقاضای پناهندگی آنان رد شده به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

پیش از این حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین افغانستان ‌گفته بود که دولت آلمان پس از بررسی وضعیت امنیتی افغانستان و به درخواست کابل تصمیم گرفته که اخراج اجباری پناهجویان را متوقف کند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی دوصد پناهجوی افغان نیز داوطلبانه این کشور را ترک کرده بودند.