حمایت نمایندگان و جوانان 'قندهار بزرگ' از استراتژی جدید آمریکا

جوانان جنوب
توضیح تصویر،

این سیاستمداران و جوانان گروه طالبان را "پیام‌آور مرگ و عامل اصلی عقب‌ماندگی" این ولایت‌ها دانستند

شماری از نمایندگان مجلس و صدها تن از جوانان ولایات جنوبی افغانستان با تجمع در کابل، از استراتژی نظامی آمریکا در افغانستان حمایت کردند.

آنها عمدتا از چهار ولایت جنوبی قندهار، هلمند، ارزگان و زابل، که پایگاه سنتی گروه طالبان محسوب می‌شود، روز پنجشنبه (۲۳ سنبله/شهریور) تغییرات مثبت در دوره پساطالبان را ناشی از حضور آمریکا در کشور دانستند.

این سیاستمداران و جوانان گروه طالبان را "پیام‌آور مرگ و عامل اصلی عقب‌ماندگی" این ولایت‌ها دانستند و حمایت از استراتژی جدید دولت آمریکا به نحوی دست رد زدن به سینه طالبان محسوب می‌شود.

نیروهای نظامی آمریکا که از سال ۱۳۸۰ به هدف سرنگوی رژیم وقت گروه طالبان وارد افغانستان شدند، بیشتر در همین ولایت ها استقرار یافتند.

طوفان وزیری، عضو رهبری شورای جوانان "قندهار بزرگ" گفت: "حضور نیروهای آمریکایی باعث شده است که قندهار و هلمند به دست طالبان سقوط نکنند. نهادهای جامعه مدنی در این ولایات رشد کرده‌اند. تنها در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند هفت دانشگاه دولتی و خصوصی داریم. زمانی در هلمند یک فرد دارای مدرک لیسانس و ماستر (کارشناسی و کارشناسی ارشد) نداشتیم. حالا صدها لیسانس و ماستر داریم."

روح‌الله وفا، دانشجوی اهل ولایت هلمند گفت: "اول، برای اولین‌بار یک رئیس جمهوری آمریکا می‌آید و اعلام می‌کند که پاکستان صادقانه [از مبارزه با تروریسم] در افغانستان حمایت و با گروه‌های تروریستی مستقر در خاکش مبارزه نکرده است. او گفته که آمریکا همانطوری که برای از بین بردن اسامه بن‌لادن (رهبر القاعده) به پاکستان دست به عملیات نظامی زد، حالا هم آماده هستم که به پاکستان عملیات کنم. قطع حمایت‌های مالی و نظامی آمریکا به افغانستان نکته دوم این استراتژی است."

توضیح تصویر،

حمیدزی: دولت آمریکا نه تنها از پاکستان، بلکه از دولت وحدت ملی هم خواست‌های مشخصی دارد

لالی حمیدزی، نماینده قندهار در مجلس استراتژی جدید آمریکا را برای رهبران دولت وحدت ملی که به سختی توانسته‌اند سه سال گذشته را پشت بگذارند، ابزار فشار برای مبارزه با فساد توصیف کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او افزود: "دولت آمریکا نه تنها از پاکستان، بلکه از دولت وحدت ملی هم خواست‌های مشخصی دارد. رییس جمهور و رییس اجرایی تعهد کتبی با آمریکا دارند. بیشتر از صد پرونده فساد اداری در دادگاه‌ها است که باید به آن رسیدگی و افراد آغشته به فساد محاکمه شوند. حتی اگر به ارگ یا گروه دیگر وابسته باشند."

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، می‌گوید در شانزده سال گذشته بیشتر اجتماعات و گردهم‌آیی‌ها در مناطق جنوبی، در مخالفت با حضور نیروهای آمریکا و بخصوص در اعتراض به کشته شدن افراد غیرنظامی در این مناطق بوده است. حالا شماری از جوانان همین مناطق به کابل آمده‌اند تا از استراتژی جدید آمریکا حمایت کنند، استراتژی که راه را برای حضور دوامدار نیروهای آمریکایی در افغانستان باز گذاشته است.

استراتژی جدید آمریکا از دید بسیاری، نقطه عطفی در جنگ افغانستان محسوب می‌شود. حضور بدون قید و شرط نیروهای آمریکایی در افغانستان و افزایش فشار بر پاکستان، ضربه سنگینی برای طالبان و دیگر گروه‌های شورشی توصیف شده است؛ ضربه‌ای که به باور کارشناسان امید به از سرگیری روند مذاکرات صلح با طالبان را تقویت کرده است.