یک زن امدادگر فنلاندی ربوده شده در افغانستان آزاد شد

کابل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ملل متحد در گزارش سالانه خود گفته که ناامنی‌ها بر وضعیت کارمندان نهادهای امدادرسان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تاثیرات ناگواری داشته است

وزرات خارجه فنلاند تایید کرده که یک زن امدادگر فنلاندی در افغانستان رها شده‌ است.

این زن که هویتش فاش نشده کارمند یک نهاد امدادرسانی سوئدی در کابل بود و مردان مسلح در ماه مه به مهمانخانه‌‎ای که او در آنجا بسر می‌برد، حمله کردند و او را ربودند. در این حمله، یک کارمند آلمانی و یک محافظ افغان کشته شدند.

وزارت خارجه فنلاند گفته است که این زن "در امنیت" است اما جزئیات بیشتری از چگونگی آزادی او ارائه نداده و از همگان خواسته است حریم خصوصی او را رعایت کنند. احترام بگذارند.

موسسه خیریه "عملیات مهر" ( Operation Mercy) که یک نهاد فعال در بخش بهداشت و توانمندسازی زنان است، خبر رهای کارمندش را "خیلی خوشحال‌کننده" توصیف کرده است.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت حمله به مهمانخانه و ربودن این زن را به عهده نگرفته است.

آدم‌ربایی، گاه برای مطالبه پول، یک مشکل جدی برای کارمندان سازمان‌های امدادرسانی در افغانستان است.

در اوایل ماه جاری، دو کارمند صلیب سرخ که در ماه فوریه توسط افراد مسلح در ولایت جوزجان ربوده شده بودند، آزاد شدند. در مورد آزادی آنان هم هیچ اطلاعاتی نشده است. در جریان حمله گروگانگیرها و ربودن این دو نفر، شش کارمند صلیب سرخ کشته شدند.

شش ماه پیش، نماینده سرمنشی (دبیرکل) سازمان ملل متحد در گزارش سالانه‌اش به شورای امنیت این سازمان گفت که ناامنی در افغانستان بر وضعیت کارمندان نهادهای امدادرسان در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تاثیرات ناگواری داشته است.

به اساس این گزارش در سال ۲۰۱۶ در مجموع دوصد حادثه امنیتی برای کارمندان امدادرسان در افغانستان روی داد که از جمله باعث کشته شدن ۱۵ امداد رسان و زخمی شدن ۲۶ امدادرسان شد. این ارقام در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۵۰ مورد حادثه اامنیتی به شمول کشته شدن ۶۶ امدادرسان و زخمی شدن ۹۱ امدادرسان بود.