'دموکراسی تلخ' و جایزه بهترین فیلم جشنواره مهرگان

  • کریم حیدری
  • منتقد سینما و تئاتر
بامیانی

منبع تصویر، Ali Omid

توضیح تصویر،

بامیانی: دموکراسی تلخ بیانگر مشکلات جامعه ما است که چطور می‌توانیم از یک بحران به سوی دموکراسی حرکت کنیم، ولی متاسفانه دموکراسی ما به تلخی انجامید

سومین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان با اهدای جوایزی در چند بخش به کارش پایان داد. "دموکراسی تلخ" جایزه بهترین فیلم جشنواره را برد و حسن موسوی عنوان "بهترین کارگردان" را از آن خود کرد. در سایر بخش‌ها هم جوایز جشنواره به فیلم‌ها و سینماگران داخلی تعلق گرفت.

این جشنواره را آکادمی هنر و علوم سینمایی افغانستان در خانه علم و فرهنگ روسیه در کابل برگزار کرد. رایزنی فرهنگی ایران، نهاد فرهنگی ترکیه، خانه فرهنگی روسیه، خانه فرهنگی آسیا، لیسه موزیک، شرکت راه ابریشم، افغان فیلم و شرکت کابل پن در برگزاری این جشنواره پنج‌روزه همکاری کردند.

در این جشنواره ۳۵۰ فیلم داخلی و بین‌المللی به رقابت وارد شدند، ولی به دلیل نبود امکانات و عدم حضور سینماگران خارجی، تنها فیلم‌های افغانی برای جوایز در نظر گرفته شدند.

محمد شهاب اسلامی، عضو کمیته گزینش گفت: "قرار بود کمیته داوری فیلم‌ها را در بخش‌های فیلم‌های مستند، داستانی و انیمیشن ارزیابی کند. ولی تصمیم بر آن شد که تنها فیلم‌های ملی ارزیابی شوند."

منبع تصویر، Ali Omid

توضیح تصویر،

در این جشنواره ۳۵۰ فیلم داخلی و بین‌المللی به رقابت وارد شدند، ولی به دلیل نبود امکانات و عدم حضور سینماگران خارجی، تنها فیلم‌های افغانی برای جوایز در نظر گرفته شدند

"دموکراسی تلخ" با کارگردانی ابراهیم بامیانی به عنوان بهترین فیلم جشنواره شناخته شد؛ مستندی که از باورهای شکسته به دموکراسی و نابسامانی‌های چند دهه جنگ و ویرانی حکایت می‌کند. در این فیلم انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان نماد ناکامی دموکراسی معرفی شده است، انتخاباتی که پذیرش نتایج آن بدون دخالت مستقیم جان کری، وزیر خارجه آنزمان آمریکا امکان‌پذیر نشد.

آقای بامیانی می‌گوید: "دموکراسی تلخ بیانگر مشکلات جامعه ما است که چطور می‌توانیم از یک بحران به سوی دموکراسی حرکت کنیم، ولی متاسفانه دموکراسی ما به تلخی انجامید."

جایزه بهترین کارگردان به حسن موسوی برای کارگردانی فیلم "من عزرائیل هستم" تعلق گرفت. مارینا گلبهاری برای نقش‌آفرینی در فیلم "دستکول گم‌شده" بهترین هنرپیشه زن اعلام شد.

خانم گلبهاری پیش از این در فیلم "اسما" نقش مرکزی را بازی کرده بود؛ فیلمی که برنده جایزه بهترین فیلم خارجی را در جشنواره فیلم گولدن گلوب با کارگردانی صدیق برمک از آن خود کرد.

منبع تصویر، Ali Omid

توضیح تصویر،

در جشنواره فیلم مهرگان علاوه بر بهترین فیلم و بهترین کارگردان، به بهترین‌های تصویر برداری، صدابرداری، تدوین و نورپردازی نیز جایزه داده شد

احمد شکیب قادری، چهره‌ای ناآشنا در سینمای افغانستان، بهترین هنرپیشه مرد برای نقش‌آفرینی در فیلم "من و خودم" مورد ستایش قرار گرفت. سید جلال روحانی برنده جایزه بهترین فیلمنامه را برای نوشتن فیلمنامه فیلم "آب" شناخته شد.

جوایز دیگر برای تصویر برداری، صدابرداری، تدوین و نورپردازی به سید مسعود اسلامی، مرجان معصومی و عزت‌الله هوتک تعلق گرفت.

ابراهیم هوتک مسئول انستیتوی گوته، که عضو هیت داوری این جشنواره بود، می‌گوید که عده‌ا‌ی زیادی از این فیلم‌ها در جشنواره‌های گذشته مورد ستایش قرار گرفته بودند که به نحوی کار گزینش را ساده کرده بود.

محفل پایانی این جشنواره با اجرای پارچه‌های موسیقی دانش‌آموزان لیسه/دبیرستان موزیک و گرداننگی ممنون مقصودی، هنرپیشه پیشتاز سینمای افغانستان با سرور و گرمی همراه بود. مقصودی تفاوت این جشنواره را با جشنواره‌های دیگر حضور گسترده فیلم خارجی می‌داند.

منبع تصویر، Ali Omid

توضیح تصویر،

سومین جشنواره فیلم مهرگان در خانه علم و فرهنگ روسیه در کابل برگزار شد