طرح وزارت دفاع افغانستان برای به خدمت خواندن سربازان سابق

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که برنامه دارد تا سربازان سابقه‌دار ارتش افغانستان را دوباره به خدمت فراخوانده و در واحدهای جدید جذب کند.

به گفته وزارت دفاع افغانستان، نگرانی‌ در مورد تشکیل "نیروهای منطقه‌ای" وجود ندارد و آنان در ساختار ارتش افغانستان نقش مثبت در بهبود وضعیت امنیتی محله‌ها خواهند داشت.

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیورک است، تشکیل این نیروها را به نحوی "ملیشه‌سازی" خوانده و از عواقب آن هشدار داده‌ است.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که کارشناسان نظامی بر سر این طرح کار می‌کنند و این طرح در مراحل ابتدای قرار دارد.

این طرح برای اینکه نهایی شود باید توسط شورای امنیت ملی افغانستان تایید و رئیس جمهوری افغانستان نیز آنرا امضا کند.

جزییات درباره شمار و محل استقرار این نیروها تاکنون در دست نیست. دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به فرهاد محمدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفته افرادی که قبلا در ارتش خدمت کرده با قراداد‌های کوتاه مدت یک الی دوسال دوباره جذب این واحد می‌شوند و حضور آنها یک نیازاست.

او گفت: "در برخی مناطق ایجاد پلیس محلی نتیجه خوبی در پی‌نداشته و در برخی محل‌ها نیروی کافی برای حفاظت نداریم. فقط و فقط کسانی جذب می‌شوند که قبلا در ارتش سربازی کرده‌اند و برنامه تاکنون در حد یک طرح است."

سازمان دیدبان حقوق بشر گفته که نگران رفتار این نیروها با مردم محل و چگونگی نظارت از این نیروها برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در محل‌های محل استقرار آنان است.

این نهاد از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته که این طرح را رد کند.

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ارتش ملی افغانستان ۱۹۵ هزار سرباز دارد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

لعل گل لعل، رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان که یک نهاد غیردولتی است نیز گفته که نگرانی‌های جدی از این طرح وجود دارد.

او گفت: "به جای اینکه وقت صرف کنیم و نیروی را مثل پلیس محلی به وجود آوریم که مردم افغانستان تجربه تلخی از آنها دارند، بهتر است دولت این نیروها را در ساختار پلیس ملی، ارتش ملی و امنیت ملی ایجاد کند."

آقای وزیری می‌گوید که بر این نیروها نظارت جدی خواهد شد و افزود که ارتش ملی افغانستان ۱۹۵ هزار سرباز دارد و قادر به جذب سربازان جدید نیست. این نیروها شبه‌نظامی نیستند به دلیل اینکه آنان در ارتش افغانستان آموزش دیده و علاوه بر آن این سربازان از یک منطقه نیستند.

او گفت که علاوه بر آن فرماندهان و افسران ارتش، فرماندهی این نیروها را به عهده دارند و این سربازان سلاح و یونیفورم منظم دارند.

پیش از این حکومت افغانستان بیش از ۲۰ هزار سرباز را به نام پلیس محلی جلب کرده بود که در برخی مناطق مردم از فعالیت آنان رضایت دارند ولی گزارشهای نیز از سوء رفتار آنان با مردم نیز گزارش شده است.

در کنار این سربازان حکومت افغانستان از شماری دیگر نیروهای نظامی بنام "خیزش مردمی" و نیروهای "اربکی" حمایت مالی و تسلیحاتی کرده‌است.