دولت ترکیه خواستار بسته شدن مدارس افغان-ترک شد

یکی از مدارس افغان-ترک در شهر مزارشریف

منبع تصویر، تصویر مزار شریف

توضیح تصویر،

یکی از مدارس افغان-ترک در شهر مزارشریف

آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مکاتب/مدارس افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت "تروریستی" خوانده و از کابل خواسته که این مدارس را ببندد.

مدتی است که دولت ترکیه به دنبال بستن مکاتب افغان-ترک در افغانستان است ولی این نخستین بار است که یک نهاد وابسته به دولت ترکیه به صراحت، فعالیت مکاتب افغان-ترک را "دارای ماهیت تروریسی" می‌خواند.

علی ارغون چینار، مسئول تیکا در ولایت هرات در غرب افغانستان در یک نشست خبری در شهر هرات ابراز امیدواری کرد که دولت افغانستان بزودی درهای این مکاتب را ببندد.

توضیح ویدئو،

'ترکیه تحقیق در مورد آموزگاران مکاتب افغان-ترک را با کمک پلیس افغانستان شروع کرده'

آقای چینار گفت: "این فعالیت‎ها را من تروریستی می‌دانم و تقبیح می‌کنم. همه‌ای دوستان ما بدانند که این گروه یک گروه تروریستی است. در هر عرصه‌ای که کار می‌کنند فکر آنها تروریسم است."

آقای چینار تاکید کرد که سپردن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه نه تنها باعث توقف فعالیت آنها نخواهد شد بلکه به گفته‌ای او آموزش در این مکاتب رایگان و با کیفیت بهتر انجام خواهد شد.

او افزود که در این مکاتب همه‌ فرزندان افغان باید درس بخوانند، نه به گفته‌ای او تنها فرزندان افراد ثروتمند یا صاحب مقام.

توضیح تصویر،

آقای چینار گفت سپردن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه باعث توقف فعالیت آنها نخواهد شد

بیشتر مکاتب افغانستان توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند حمایت مالی می‌‎شود.

ترکیه فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتا متهم می کند. فتح الله گولن سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان از فعالیت این مدارس راضی است و اعلام کرده که سرنوشت آنها به تصمیم رئیس جمهوری افغانستان بستگی دارد.

کبیر حقمل، سخنگوی این وزارت گفته که مکاتب افغان- ترک یکی از تجربه‌های موفق و موثر بوده است. موضوع این مدارس، بین دولت‌های افغانستان و ترکیه در سطح بالاتر از وزیر هم مطرح شده‌است.

به گفته او، وزارت معارف افغانستان چیزی که مطابق منافع ملی و تصمیم رئیس جمهوری افغانستان باشد را قبول و در مورد آن اقدام خواهد کرد.

مکاتب افغان-ترک در نزدیک به ۲۰ سال گذشته و به ویژه در ده سال آخر، از جمله باکیفیت‌ترین مکاتب در این کشور بودند.

دانش‌آموزان این مکاتب، در آزمون ورود به دانشگاه‌ها و هم در مسابقات منطقه‌ای نمرات بسیار خوبی را به دست آورده‌اند.