سرمایه‌گذاری حدود چهار هزار زن در بازار افغانستان

  • زمزمه نیازی
  • بی‌بی‌سی، افغانستان
افغانستان
توضیح تصویر،

شماری زیادی از زنان اکنون وارد بازار سرمایه گذاری شده‌اند

شمار زیادی از زنان افغانستان در این کشور کسب و کار مستقل در میدان اقتصاد و تجارت دست و پا کرده‌اند. این زنان می‌گویند که بهبود وضعیت زندگی زنان و فراهم شدن امکانات به آنان جرأت داده تا در عرصه اقتصاد سهم بیشتری بگیرند.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید شرکت‌های تجارتی که مدیران و مالکان آن زنان هستند، رونق یافته حالا نزدیک به چهار هزار زن در این کشور سرمایه گذاری کرده‌اند.

حامده صافی، ۲۵ ساله است و با سرمایه ۲۰ هزار دلار از یک سال به این طرف کارگاهی به نام "تکمه"(دکمه) راه‌اندازی کرده است.

خانم صافی از دانشکده خبرنگاری فارغ شده و مدتی با برخی رسانه‌ها کار کرده‌است. او می‌گوید که خواسته به تجارت رو آورد و و فرصت کار را هم برای عده‌ای فراهم کند.

به گفته او کارگاهش بیش از انتظار رونق یافته و مشتریانش هم در حال بیشتر شدن است.

توضیح تصویر،

حامده صافی با راه اندازی "تکمه" اکنون خود صاحب درآمد و سرمایه شده‌است

او می‌گوید: "مشکلات فرهنگی موجود در جامعه باعث شد خبرنگاری را ترک کنم. فکر کردم یک کار مستقل آغاز کنم. کارگاه "تکمه" را ایجاد کردم."

در کارگاه کوچک او که لباس‌های افغانی تولید می‌شود، بیشتر کارگرانش مرد هستند. زنان اما برای این مرکز فروش از خانه کار می‌کنند. حامده حالا تصمیم دارد کار و بارش را توسعه بدهد. برخی هنرمندان، سرمایه داران و کارمندان نهادهای غیردولتی از مشتریان دایمی تولیدات او هستند.

وحیده فیضی یکی از مشتریان این مرکز می‌گوید: "من می‌خواستم لباسی داشته باشم که هم افغانی باشد هم رسمی حالا تکمه همین‌طور لباس برایم می‌سازد و خوشحال هستم".

زنان در تجارت فعال‌تر شده‌‍اند

اخیراً زنان در افغانستان در عرصه‌های مختلف از جمله رستوران‌داری، شرکت‌های توریستی، کارگاه‌های لباس‌دوزی، صنایع دستی و ایجاد دانشگاه‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند.

نرگس عزیزشاهی، ۲۸ ساله سرمایه‌گذار دیگری است که اکنون رستوران کوچک به نام "آی کافه" را در شهرنو کابل پیش می‌برد. او کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه آمریکایی افغانستان گرفته است.

نرگس می‌گوید: "هدفم از ساخت آی کافی(کافه) این بود که برای دانشجویان سهولت ایجاد کنم. همین‌طور شد منزل(طبقه) دوم کافی برای دانشجویان است. انترنت رایگان دارد و دانشجویان آنجا درس می‌خوانند، روزانه بیشتر از ۲۰۰ مشتری دارم".

توضیح تصویر،

نرگس عزیزشاهی ۲۸ ساله سرمایه‌گذار دیگری است که اکنون رستوران کوچک "آی کافه" را در شهرنو کابل پیش می‌برد

به گفته خانم شاهی مشتریان رستورانش روز به روز بیشتر می‌شود.

به گفته او: "حالا توان دارم تا عاید داشته باشم. حتی برای دیگران زمینه کار فراهم کردم. خوشحالم که ضروریات خود را خودم تامین کرده می‌توانم".

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید سهم زنان در کار و بار تجارتی و اقتصادی در حال بیشتر شدن است.

صیام الدین پسرلی، سخنگوی این نهاد گفت:"وضعیت نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده حالا زنان تجارت‌پیشه بیشتر فنی شده‌اند و تعدادشان زیاد شده می‌رود."

توضیح تصویر،

به گفته آقای پسرلی شمار زنان سرمایه گذار هر روز بیشتر می‌شود

با تمام اینها زنان سرمایه‌گذار افغان، عدم حمایت حکومت از آنان و برخی سنت‌های موجود در جامعه را چالش اصلی بر سر راه‌شان می‌دانند.

اتاق تجارت افغانستان به همکاری با زنان سرمایه‌گذار تاکید دارد. مسئولان این نهاد می‌گوید در صورتیکه حکومت آنان را از پرداخت مالیات معاف کند، زمینه وام را فراهم کند و برای آنان زمین فراهم کند، شمار زنان سرمایه‌گذار بیشتر از پیش خواهد شد.

توضیح ویدئو،

نقش زنان در بازسازی خرابی جنگ‌های داخلی افغانستان