حکمتیار: همسایه‌ها برای جنگ در افغانستان سرمایه‌گذاری نکنند

توضیح ویدئو،

حکمتیار همسایه‌های افغانستان را به ارسال اسلحه برای گروه‌های شورشی متهم کرد

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در افغانستان، در نخستین سفر ولایتی خود پس از ورود به کابل، به ولایت مرزی هرات رفته و از کشورهای همسایه خواسته که "برای ادامه جنگ در افغانستان سرمایه‌گذاری نکنند".

آقای حکمتیار ۸ میزان/مهر پارسال توافقنامه صلح با دولت امضا کرد و ۱۴ ثور/اردیبهشت امسال وارد کابل شد. او در حضور علنی، پس از یک‌ونیم دهه زندگی زیرزمینی، انتقادهای تندی را علیه ایران مطرح کرده است.

رهبر حزب اسلامی شاخه حکمتیار روز سه‌شنبه، ۲۸ سنبله/شهریور در جمعی از هوادارانش در هرات، بدون ذکر نام کشور خاصی خطاب به کشورهای همسایه گفت: "برای ادامه جنگ سرمایه‌گذاری نکنید و به افغانستان سلاح نفرستید ".

او همچنین افزود:

"از فقر مردم افغانستان استفاده نادرست نکنید آنها را به بهای اندک چون جنگجوی اجیر استخدام نکنید و بخاطر اهداف شوم خود در داخل افغانستان و در خارج به جنگ نفرستید."

توضیح تصویر،

آقای حکمتیار در نخستین سفر ولایتی خود به هرات، در نزدیک مرز ایران رفت و از این کشور انتقاد کرد

به نظر می‌رسد که اشاره آقای حکمتیار به ایران باشد. پیش از این در آن برخی منابع رسمی و رسانه‌ها از فرستادن شماری از شهروندان افغانستان به سوریه برای جنگیدن با مخالفان حکومت بشار اسد از سوی ایران خبر داده‌اند.

رهبر حزب اسلامی پس از حضور علنی‌اش در پی امضای توافقنامه آشتی با دولت افغانستان، بارها از دولت ایران انتقاد کرده و این کشور را متهم به مداخله در امور داخلی افغانستان کرده است.

ایران این اتهامات را تکذیب کرده است.

آقای حکمتیار به دنبال شکست شبه نظامیان تحت فرمانش در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ در برابر گروه طالبان، در پاییز ۱۳۷۷ به ایران رفت و تا اواخر ۱۳۸۰ در این کشور بود.

حکمتیار در ایران دفتر و نشریه داشت، اما به دنبال ورود نیروهای نظامی آمریکا به افغانستان، از ایران بیرون شد و علیه نیروهای آمریکایی و دولت افغانستان جنگید. او در این مدت مخفی بود.

توضیح تصویر،

پیش از این در همایش‌هایی که با حضور آقای حکمتیار برگزار شده، از حضور کمرنگ زنان انتقاد شده بود

گلبدین حکمتیار همچنین از برخی گروه‌های سیاسی کشور انتقاد کرده و گفته است که حکومت افغانستان از لحاظ سیاسی و نظامی بیشتر در اختیار گروه‌هایی است که به گفته او، حزب اسلامی را "رقیب" خود می‌دانند.

آقای حکمتیار از این گروه‌ها خواست که حکومت را "تضعیف" نکنند.

در هفته‌های گذشته حملات لفظی تندی بین آقای حکمتیار و رهبران حزب جمعیت اسلامی جریان داشته است. این دو حزب در چند دهه گذشته با هم رقابت داشته که در مواردی به جنگ و خونریزی انجامیده است.

رهبر حزب اسلامی موضع خود درباره گروه طالبان را هم بیان کرد و اعضای آن را به "خوب" و "بد" تقسیم کرد. به گفته او، "طالبان خوب" از جنگ خسته‌اند و به روند صلح می‌پیوندند، اما "طالبان بد" برعکس آن هستند.