افغانستان: اعتراف به ورود عاملان حمله کابل از پاکستان واقعیتی تلخ است

افغانستان

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ارگ ریاست جمهوری گفته که سخنان نخست وزیر پاکستان "اعتراف به واقعیت تلخ" است

ریاست جمهوری افغانستان از "اعتراف" نخست‌وزیر پاکستان که گفته عاملان حمله مرگبار چهار راه زنبق در کابل احتمالا از پاکستان به افغانستان رفته بودند، استقبال کرده اما گفته که آنچه مهم است اقدام عملی پاکستان در مقابله با تروریسم است.

درحمله‌ ۳۱ مه کابل که با یک تانکر در مرکز شهر کابل انجام شد، دست‌کم ۱۵۰ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی‌شدند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر رسانه‌ای رئیس‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که بدون شک حمله‌ای همانند آنچه در چهار راه زنبق اتفاق افتاد، نمی‌تواند بدون هماهنگی و همکاری حلقاتی بزرگتر انجام شود. او افزود این نوع حمله‌ها می‌تواند با خارج کشور رابطه داشته باشد.

او گفت آنچه شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان گفته "اعتراف به واقعیت تلخ" است که افغانستان بارها آنرا مطرح کرده و کابل معتقد است که شمار زیادی از رهبران گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان کشته شده‌اند.

آقای مرتضوی گفت که پاکستان باید برخوردی جدی و همراه با مسئولیت‌پذیری داشته باشد، از تروریسم تعریف خوب و بد نداشته باشد و هر نوع مسامحه در برابر این پدیده می‌تواند منطقه و کشورهای منطقه را با خطر روبرو کند.

او گفت که کابل از این اعتراف نخست وزیر پاکستان خرسند است و انتظار کابل این است که برای جلوگیری از این نوع رویدادها باید پاکستان اقدام‌های عملی انجام دهد و اقدام عملی پاکستان برای کابل مهم است که نتایجی داشته باشد و به امنیت و ثبات افغانستان کمک‌ کند.

نخست‌وزیر پاکستان در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشیال تایمز گفته بود که تمام جزئیات درباره این حمله را نمی‌داند اما به نظر می‌رسد که سه یا چهار نفر ازعاملین این حمله از مرز پاکستان عبور و وارد افغانستان شدند.

منبع تصویر، Murtazawi/FB

توضیح تصویر،

آقای مرتضوی می‌گوید که مهم اقدام‌های عملی اسلام آباد است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او همچنین گفته بود که یک خودرو از از آن‌جا به کابل رفته و قبل از انفجار، در محوطه یک سفارت پارک شده بود.

آقای مرتضوی درباره اینکه این خودرو در کدام سفارت پارک شده، گفت که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

شاهد خاقان عباسی نیز در مصاحبه خود گفته است که ۲۵۰ هزار سرباز پاکستانی در حال جنگ با شورشیان هستند در مناطق مرزی هستند و با این وجود آن‌ها نمی‌توانند تمام منطقه را کنترل کنند.

او گفته که شورشیان بیشتر اوقات از مرز افغانستان عبور کرده و به مردم پاکستان حمله می‌کنند و افزوده که وقتی نیروهای افغان و آمریکایی نمی‌توانند آن‌ها را نظارت کنند، از پاکستان کاری ساخته نیست.

نخست‌وزیر پاکستان هشدار داده که پاکستان، آمریکا را که تامین کننده اصلی جنگنده‌های ارتش پاکستان است، کنار خواهد گذاشت و از دیگر کشورها، جنگنده‌های اف ۱۶ خواهد خرید.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌های پاکستانی، اسلام‌آباد تصمیم گرفته در صورت هر گونه اعمال تحریم ازطرف آمریکا بر پاکستان، اقدام‌های جدی را در برابر واشنگتن روی دست خواهد گرفت. کاهش همکاری با آمریکا در جنگ علیه تروریسم و ممنوعیت استفاده از خاک پاکستان برای انتقال تجهیزات نیروهای بین‌المللی به افغانستان از جمله این اقدامات خواهد بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اعلام استراتژی جدید این کشور درباره افغانستان گفته بود که "پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دلار پرداخت کرده‌ایم ولی آن ها به تروریست هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد. هیچ همکاریی نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد."