مسئولان مکاتب افغان-ترک: تیکا ادعای خود را درباره ماهیت تروریستی این مکاتب ثابت کند

افغانستان
توضیح تصویر،

مسئولان افغان ترک از دادستانی کل افغانستان خواست که درباره ادعای رئیس تیکا تحقیق کند

مسئولان مکاتب/مدارس افغان- ترک گفته که دادستانی کل افغانستان باید درباره اظهارات رئیس آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در هرات افغانستان که این مدارس را دارای ماهیت "تروریستی" خوانده، تحقیق کند.

چند روز پیش آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت این مکاتب را در افغانستان دارای ماهیت "تروریستی" خواند و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

براساس بعضی گزارش‌ها دولت ترکیه چندین بار خواهان بسته شدن این مکاتب شده اما دولت افغانستان از این درخواست اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

امروز، سه‌شنبه، ۲۷ سنبله/ شهریور مدیران، معلمان و خانواده‌های شاگردان این مکاتب با تجمع در کابل خواستار دادخواهی در برابر این اظهارات رئیس تیکا در هرات شدند.

خواست آنان این بود که علی ارغون چنار، رئیس تیکا باید ادعایش را درباره تروریستی دانستن ماهیت فعالیت این مدارس ثابت کند یا تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

احمد فواد حیدری، معاون مکاتب افغان-ترک در مراسم امروز گفت که اظهارات آقای چنار توهین به معلمانی است که سالها صادقانه خدمت کرده‌اند.

او گفت که مدارس افغان-ترک نهادی غیر وابسته است و با رویدادهای داخلی ترکیه ارتباط ندارد و خلاف منافع هیج کشوری فعالیت سیاسی نمی‌کند. هدف این مکاتب آموزش نسل جوان است و قبولی شاگردان این مکاتب در آزمون سراسری کنکور افغانستان و کسب مقام در مسابقه‌های بین‌المللی اثبات این ادعا است.

وزارت معارف افغانستان می‌گوید از فعالیت‌های این مکاتب حمایت می‌کند اما ناگزیر است از تصمیم مقام‌های ارشد حکومت افغانستان پیروی کند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در باره ادامه فعالیت این مکاتب گفت که کمیسیون برای ارزیابی این موضوع آغاز به کار کرده که وزارت خارجه افغانستان نیز عضو این کمیسیون است. او از تصمیم نهایی این کمیسیون اظهار بی‌اطلاعی کرد.

مکاتب افغان-ترک ۲۳ سال است که در افغانستان فعالیت دارد. بیشتر مکاتب افغانستان توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند حمایت مالی می‌‎شود.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتای اخیر در آن متهم می‌کند. فتح الله گولن که سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند این اتهام را به شدت رد کرده است.