دیدار اشرف غنی و دونالد ترامپ در نیویورک

اشرف غنی در نطق سازمان ملل از استراتژی تازه آمریکا استقبال کرد

منبع تصویر، Arg

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

این نخستین دیدار روسای جمهوری دو کشور پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن برای افغانستان است.

اشرف غنی در دیدار با همتای آمریکایی خود گفت: "پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با تروریسم، تغییرات بزرگی در میدان‌های جنگ به وجود آمده است".

آقای غنی اضافه کرد که نیروهای امنیتی افغانستان "با تمام توان با تروریسم مبارزه می‌کنند" و آمریکا نیز به آموزش و کمک به آن‌ها ادامه می‌دهد.

او به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افعانستان تأکید کرد و گفت که استراتژی جدید آمریکا حاوی این پیام برای طالبان و حامیان آن است.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار گفت که آمریکا به طور کامل به امنیت و ثبات افغانستان متعهد است و به مبارزه با تروریسم پایبند خواهد بود.

آقای ترامپ همچنین گفت که به یک رویکرد منطقه‌ای برای ثبات افغانستان و "مقابله موثر با تروریسم" نیاز است.

عملیات رزمی آمریکا علیه طالبان رسما در سال ۲۰۱۴ پایان یافت اما حدود ۱۱ هزار نیروی ویژه آمریکایی در حمایت از ارتش افغانستان در این کشور حضور دارند.

منبع تصویر، UNGA

توضیح تصویر،

اشرف غنی در نطق سازمان ملل از استراتژی تازه آمریکا استقبال کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

رئیس جمهوری افغانستان در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل که عصر سه شنبه به وقت نیویورک ایراد شد از استراتژی دولت جدید آمریکا در کشورش که با افزایش نیروها همراه است استقبال کرد.

او گفت: "با اعلام استراتژی پرزیدنت ترامپ برای مقابله با تروریسم و ایجاد ثبات در جنوب آسیا، شراکت پایدار افغانستان و آمریکا و جامعه بین المللی تجدید شده و جهتی تازه پیدا کرده است."

او افزود: "ما از این استراتژی، که اکنون ما را در مسیر اطمینان بخشی قرار می دهد استقبال می کنیم. مردم افغانستان سال هاست در جستجوی چنین عزمی به آمریکا چشم دوخته اند."

به علاوه او از پاکستان خواست برای بحث درباره صلح، امنیت و همکاری منطقه ای برای رسیدن به رفاه با افغانستان وارد مذاکره شود.

او گفت که مناقشه افغانستان برای مدت های مدید از دریچه جنگ داخلی دیده شده است اما این جنگ "نه در داخل خاک ما، بلکه بر سر خاک ماست."

آمریکا نیز از پاکستان خواسته که در برابر پناه‌گاه‌های امن شورشیان بیشتر اقدام کند. پاکستان اما می‌گوید هیچ پناهگاه امن شورشیان در این کشور وجود ندارد.