تاکید عبدالله و مودی بر 'فشار به پاکستان'

نخست وزیر هند با رئیس اجرایی دیدار کرد

منبع تصویر، Abdullah Abdullah/FB

توضیح تصویر،

رئیس اجرایی افغانستان از نخست وزیر هند خواسته است تا زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های هندی را در برنامه‌ها و طرح‌های زیربنایی در افغانستان فراهم کند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان که برای سفر دو روزه به هند سفر کرده است، امروز (پنجشنبه، ۶ میزان/مهر) با نارندرا مودی، نخست وزیر هند دیدار کرد.

رئیس اجرایی افغانستان در این دیدار استراتژی جدید واشنگتن درباره افغانستان را "فرصت جدیدی" برای تأمین امنیت در منطقه و مبارزه با تروریست‌ها خواند و تاکید کرد که باید به منظور نابودسازی پناه‌گاه‌های امن طالبان و شبکه حقانی در پاکستان به این کشور فشار لازم وارد شود.

آقای مودی نیز از استراتژی آمریکا و "صراحت لهجه و قاطعیت" این دولت در مبارزه با تروریسم و پایان بخشیدن به پناهگاه‌های "تروریست‌ها" در پاکستان حمایت کرد.

نخست وزیر هند همچنین ابراز امیدواری کرد که این طرح جدید با خنثی سازی برنامه‌های "تروریست‌ها" و حامیان آنان٬‌ زمینه استقرار صلح و ثبات را در افغانستان فراهم کند.

پاکستان همواره ادعاهای این چنینی را رد کرده و گفته که در این کشور هیچ پناهگاه امنی برای شورشیان وجود ندارد.

یک ماه پیش، دونالد ترامپ با اعلام استراتژی جدید واشنگتن درباره افغانستان گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. او همچنین از هند خواست که نقش بیشتری در مسئله افغانستان داشته باشد.

هفته گذشته، شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان که در نشست شورای روابط خارجی آمریکا صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که با توجه به استراتژی جدید آمریکا برای منطقه، نقش هند در افغانستان را چه قدر می‌داند، پاسخ داد: صفر.

آقای عباسی اضافه کرد که نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان اوضاع را پیچیده می‌سازد و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. او اما گفت که داشتن نقش اقتصادی در افغانستان به خود هند بستگی دارد.