افغانستان: ایران باید مانع شرکت مهاجران افغان در جنگ سوریه شود

مستغنی حق نشر عکس FB
Image caption آقای مستغنی گفت که دولت افغانستان تایید کرده که شماری از مهاجران افغان در ایران مغایر اصول بین‌الملل برای شرکت در جنگ سوریه با فشار یا تطمیع وادار یا تشویق می‌شوند

وزارت خارجه افغانستان خواستار توقف استخدام مهاجران، به‌ویژه کودکان مهاجر افغان در ایران، از جانب سپاه پاسداران این کشور در جنگ سوریه شده است.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت‌خانه روز دوشنبه (۱۰ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت که شماری از مهاجران افغان در ایران با "فشار و تطمیع" مجبور به فعالیت‌های "مغایر اصول بین‌الملل" می‌شوند.

او افزود: "دولت جمهوری اسلامی افغانستان تایید کرد که متاسفانه برخی از شهروندان مهاجر افغان از جانب دولت‌های کشورهای میزبان، به شمول ایران، به شیوه‌های گوناگون، به‌شمول فشار و تطمیع برای سهم گرفتن در فعالیت‌های مغایر اصول بین‌المللی وادار یا تشویق می‌شوند."

آقای مستغنی تأکید کرد که دولت افغانستان با "نگرانی پیگیر این مسئله است" و با هماهنگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در سطوح مختلف با مقام‌های دولت ایران مسطح کرده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند

او افزود که در گذشته پاسخ مقام‌های ایران این بوده که مشارکت پناهجویان افغان در جنگ سوریه "داوطلبانه" بوده، ولی حالا که سازمان‌های بین‌المللی هم این مسئله (اعزام غیرداوطلبانه آنها) را تایید می‌کنند، دولت افغانستان به‌شدت نگران این موضوع است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان افزود که حتی اگر مهاجران افغان در ایران به صورت داوطلبانه هم در جنگ سوریه شرکت کنند، دولت ایران باید با توجه به حقوق مهاجران و حقوق کودکان و نوجوانان "در جهت ممانعت سهم‌گیری آنها به خصوص نوجوانان زیر سن قانونی در چنین فعالیت‌ها اقدامات جدی داشته باشند".

وزارت خارجه افغانستان دو روز پس از پخش گزارش سازمان دیدبان حقوق منبی بر استخدام کودک-سربازان افغان از جانب سپاه پاسداران ایران در چهارچوب "لشکر فاطمیون" این درخواست را مطرح کرده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption سخنگوی وزارت خارجه افغانستان از دولت ایران خواسته که جلو استخدام نوجوانان افغان در جنگ سوریه را بگیرد

براساس این گزارش، شماری از مهاجرانی که برای جنگ به سوریه فرستاده شده‌اند، تنها ۱۴ سال سن داشته‌اند. آنها به منظور جنگیدن در کنار نیروهای دولتی سوریه به این کشور فرستاده شده‌اند.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند.

ایران می‌گوید این نیروها هم مانند بقیه کسانی که برای جنگ در کنار نیروهای دولتی سوریه به این کشور می‌روند، خود داوطلب اعزام به سوریه شده‌اند.