صد زن؛ دختر افغان مبتلابه فلج کودکان می‌خواهد چهره سیاسی جهان شود

افغانستان
Image caption این دختر افغان می‌خواهد که به چهره سیاسی جهان مبدل شود

دختر افغان که بیماری فلج کودکان هردو پایش را فلج کرده اکنون تلاش دارد تا به چهره سیاسی جهان مبدل شود.

صبری اندر، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق عمومی گرفته و حالا مشاور وزیر آموزش عالی افغانستان و عضو مجلس/پارلمان جوان افغانستان است.

خانم صبوری ۲۵ سال دارد، اکنون در کابل زندگی می‌کند و از ولسوالی "اندر" ولایت غزنی در جنوب افغانستان است.

او در کلاس/صنف هشتم مکتب/مدرسه بود که بیماری فلج کودکان توان راه رفتن را از او گرفت و اکنون به کمک ویلچیر حرکت می‌کند.

او می‌گوید: "در کابل متولد شدم، ولی جنگ و ناامنی باعث شد که در همان کودکی کابل را ترک کرده و به قریه خود در ولسوالی اندر رفتم."

به گفته او در ولسوالی اندر شرایط خوب نبود، واکسن فلج کودکان به شکل درست زده نشده و به شکل تدریجی فلج شده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption خانم صبری رئیس پارلمان جوانان افغانستان نیز بوده است

او مکتب را در ولسوالی اندر شروع و در کابل به اتمام رساند؛ بعد وارد دانشگاه کابل شد و کارشناسی ارشد خود را از یک دانشگاه خصوصی در کابل گرفته است.

خانم اندر از آرزوهای خود می‌گوید: "وقتی می‌دیدم هم سن و سالانم به کلاس‌های آمادگی کنکور می‌روند، ناامید می‌شدم، فکر نمی‌کردم دیگر بتوانم ادامه بدهم."

او می‌گوید که در امتحان کنکور به دانشگاه حقوق کابل راه یافته و بعد توانسته تا مقطع کارشناسی ارشد درس بخواند.


صد زن

فصل صد زن ۲۰۱۷ بی‌بی‌سی فارسی در مورد زنان، شخصیت‌های تاثیر‌گذار و دغدغه‌های آنها است. این مجموعه شامل مطالب متنوعی از جمله گفت‌‌وگو‌، گزارش و یادداشت از زنان در نقاط مختلف جهان است. عبور از سقف شیشه‎ای، امنیت زنان هنگام استفاده از وسائل نقلیه، تبعیض در ورزش و علت بی‌سوادی زنان و راه حل‌های برای مقابله با آن تنها بخشی از موضوعاتی هستند که در این فصل از ویژه برنامه‌های صد زن به آن می‌پردازیم.

با ما همراه شوید، در تلویزیون، وب‌سایت و رادیو. همچنین ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب.

با هشتگ #صدزن در بحث‌های ما شرکت کنید.


خانم صبری اکنون مشاور حقوقی وزیر آموزش عالی افغانستان و عضو پارلمان آموزشی جوانان افغانستان است و درگذشته مسئولیت سازمان‌های کمک به افرادی معلول را به عهده داشته است.

او می‌گوید که جامعه به عنوان یک معلول به او نگاه می‌کند ولی این نگاه‌ها مانع پیشرفت‌اش نشده‌ است.

می‌گوید: "مردم جامعه هنوز هم معلولیت را ناتوانی فکر می‌کنند و دیدگاه منفی دارند، زمانی احساس نا‌راحتی می‌کنم که یک کسی به چشم ترحم برایم می‌بیند (به من نگاه می‌کند) و برایم (به من) این احساس را می‌دهد که ناتوان هستم."

او می‌گوید زمانیکه به عنوان رئیس موقت پارلمان جوانان افغانستان انتخاب شد، احساس خوبی داشته و آن لحظه را فراموش نمی‌کند، بخصوص زمانیکه رئیس جمهوری افغانستان او را تشویق کرده و در ابتدا از او نام برده است.

خانم صبری افزوده که همان لحظه پیامم به جهانی این بود که معلولیت و زن بودن ناتوانی نیست.

با همه مشکلاتی که بر سر راه زنان و معلولین در افغانستان وجود دارد، او می‌گوید که "می‌خواهم در آینده مدرک دکترا داشته باشم و به سطح جهان یک سیاست‌مدار قوی باشم."

حق نشر عکس Sabri
Image caption خانم صبری با ویلچیر از یک محل به محل دیگر می‌رود