نبیل گفته رئیس امنیت ملی افغانستان او را تهدید به پرونده‌سازی کرده

نبیل

منبع تصویر، FB

توضیح تصویر،

آقای نبیل نوشته که رئیس اداره امنیت ملی از طریق یکی از رئیسان زیردستش به او پیام داده که فعالیت‌های سیاسی خود را کاهش دهد

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته که رئیس فعلی این اداره او را تهدید به پرونده‌سازی کرده تا فعالیت‌های سیاسی خود را محدود کند.

آقای نبیل این موضوع را در حساب کاربری خود در فیسبوک اعلام کرده و نوشته که معصوم استانکزی، رئیس کل اداره امنیت ملی هفته اول ماه میزان (مهر) "از طریق یکی از روسای ادارات امنیت ملی" به او پیام فرستاد.

منابع نزدیک به آقای استانکزی در این مورد اظهار نظر نکرده، اما به نوشته آقای نبیل، در این پیام آمده که "فعالیت‌های [جنبش] محور مردم افغانستان را کاهش دهید در غیر [آن] به خاطر افشاسازی اسناد پیرامون سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌اس‌آی)، که سال پار از طریق رسانه‌ها توسط شما، صورت گرفت، برای‌تان دوسیه‌سازی (پرونده‌سازی) می‌کنیم".

اسنادی که در اظهارات تازه آقای نبیل به آن اشاره شده، او در اواخر ماه سرطان/تیر پارسال اسنادی را رسانه‌ای کرد که براساس آن، سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) در پشت ناامنی افغانستان قرار دارد و از شبکه حقانی به صورت مستقیم حمایت می‌کند.

او در آن زمان گفته بود که این اسناد "دال بر پشتیبانی واضح آی‌اس‌آی، استخبارات نظامی پاکستان از شبکه حقانی و فراهم‌‌آوری مکان‌های اخفا، تجهیز و تمویل این گروه و شبکه‌های تروریستی دیگر می‌باشد."

"محور مردم"، که به نوشته آقای نبیل، اداره امنیت ملی خواستار "کاهش" فعالیت آن شده، نام جنبش سیاسی‌ منتقد حکومت وحدت ملی افغانستان است. این جنبش در ۲۵ سرطان گذشته اعلام موجودیت کرد. رحمت‌الله نبیل و رنگین دادفر سپتنا، مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهوری و وزیر پیشین خارجه افغانستان از رهبران اصلی آن هستند.

رحمت‌الله نبیل و رنگین دادفر سپنتا، از مقام‌های ارشد دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان بودند و گمانه‌زنی‌های وجود دارد که "جنبش محور مردم" روابط نزدیک با حامد کرزی دارد.

توضیح تصویر،

آقای نبیل این موضوع را در فیسبوک نوشته و حاضر به ارائه توضیح بیشتر در این مورد نشده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای نبیل در مطلب فیسبوکی خود نوشته که آقای استانکز در حالی او را تهدید را به "پرونده‌سازی" کرده که "محور مردم افغانستان به عنوان یک اپوزسیون برای بازگشت به مشروعیت و قانونیت مبارزه می‌کند و در چارچوب قانون مبارزه خود را انجام می‌دهد."

رئیس پیشین امنیت ملی گفته که پاسخ او به آقای استانکزی و اشرف غنی، رئیس جمهوری، این است که "ما ضد این نظام‌ نیم‌بند نیستیم؛ مردم برای برپایی این نظام نسبت به شما، قربانی‌های زیادی داده‌اند. فعالیت محور مردم افغانستان به منظور تحقق بخشیدن بازگشت مشروعیت است."

او افزوده: "به جای این‌که شما علیه دشمنان سازمان استخباراتی آی‌اس‌آی دوسیه‌سازی و توطئه کنید، علیه کسانی که همدست و همکار فعال آی‌اس‌آی در داخل دولت هستند و روزانه از مردم افغانستان قربانی می‌گیرند به وظایف خود عمل کنید تا مردم ازاین بیش قربانی سهل‌انگاری‌تان نگردند."

رحمت‌الله نبیل تاکید کرده است: "باید از سیاست توطیه‌سازی پرهیز کنید و اداره امنیت ملى افغانستان را که مربوط همه مردم افغانستان است، سیاسى نسازید. پیش از این‌که ناوقت شود، در تلاش نجات دادن مردم باشید. پیش از گذشت وقت به خود آیید."

آقای نبیل ضمن یادآوری عشق و تعهدش به میهن، هشدار داده که وضع کشور "حساس" است، اگرنه او "حرف‌های زیادی برای گفتن و مطرح کردن" دارد.