تنش در مجلس افغانستان؛ نشست امروز آنرا مختل کرد

افغانستان حق نشر عکس Social media
Image caption تصویر از زمان تنش میان نمایندگان مجلس افغانستان

جلسه صبح امروز، سوم عقرب/ آبان مجلس نمایندگان افغانستان با تنش لفظی میان نمایندگان همراه بود.

این برنامه به صورت مستقیم توسط تلویزیون مجلس افغانستان و شماری از تلویزیون‌های محلی افغانستان نشر می‌شد.

در آغاز برنامه مشاجره لفظی میان گل پاشا مجیدی، نماینده مردم پکتیا و محمد نعیم لالی حمیدزی، نماینده ولایت قندهار آغاز شد که نزدیک بود به درگیری فیزیکی بیانجامد. دخالت سایر نمایندگان مانع از درگیری فیزیکی نمایندگان شد ولی تنش لفظی در جلسه علنی مجلس افزایش یافت.

این روند باعث شده تا روند عادی جلسه به هم خورده و پخش مستقیم نیز قطع شود. بعد از آن رئیس مجلس جسله امروز را پایان یافته اعلام کرده‌است.

تنش در نشست امروز از آنجا آغاز شد که گل پاچامجیدی، در این نشست مدعی شد که همایون همایون، نایب اول مجلس نمایندگان و محمد نعیم لالی حمیدزی، برخی اسناد را از آرشیو تلویزیون مجلس نمایندگان با خود برده‌اند.

تنش‌های امروز مجلس باعث واکنش‌های زیادی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شد.

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) با نشر خبرنامه‌ای "اتفاق امروز را باعث تاسف خوانده و آن را مخالف جایگاه و شان مجلس دانسته‌ است."

Image caption براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، کار مجلس از اول سرطان/تیر سال ۱۳۹۴ به پایان ‌رسیده است.

این نهاد افزوده که مجلس افغانستان یکی از قوه‌های اصلی نظام است و باید الگوی نظم، تساهل و مکانی برای گفتگو و خانه همدیگر پذیری باشد.

فیفا افزوده که برخوردهای این‌چنینی نمایندگان، از یک سو به اعتبار و کارکرد آن صدمه می‌زند و از طرفی دیگر باعث ترویج و سرایت این فرهنگ به دیگر بخش‌های نظام می‌شود.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، کار مجلس از اول سرطان/تیر سال ۱۳۹۴ به پایان ‌رسیده است.

قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان ۱۳۹۴ پیش‌بینی کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان در جوزا/خرداد سال ۱۳۹۴ اعلام کرد که کار مجلس نمایندگان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی انتخابات ادامه یابد.

مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی افغانستان از دلایل تاخیر در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان ذکر شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی را تاریخ ۱۶ سرطان/تیر سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است.