مدیریت ترافیک شهر کابل به شهرداری سپرده شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
شهرداری کابل اداره ترافیک کابل را به عهده گرفت

با امضا تفام‌نامه میان وزارت کشور/داخله، وزارت شهرسازی و شهرداری کابل، مدیریت ترافیک شهر کابل رسما به شهرداری کابل واگذار شد. شهرداری کابل می‌گوید حالا با دست بازتری وضعیت این شهر را سر و سامان خواهد داد.

ویس برمک، وزیر داخله افغانستان امروز (دوشنبه، ۸ عقرب/آبان) در یک نشست خبری گفت هدف امضا این تفاهم‌نامه انتقال مسئولیت خدماتی ترافیک کابل به شهرداری است.

آقای برمک اضافه کرد که مدیریت ترافیک همچنان در ساختار وزارت کشور افغانستان باقی می‌ماند.

او همچنین از تشکیل شورای مشترک شهرداری، وزارت حمل و نقل و پلیس کابل خبر داد و گفت: "این شورا مسئولیت نظارت بر وضعیت ترافیک کابل را بر عهده دارد".

کابل از جمله بی‌نظم‌ترین شهرهای جهان از نظر ترافیک شهری به حساب می‌رود.

حق نشر عکس GMIC
Image caption وزارت داخله/ کشور افغانستان گفته که فقط مدیریت ترافیک شهر کابل به شهرداری منتقل شده است

عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل نیز در این مراسم گفت که این نهاد در نظر دارد که با انتقال مدیریت ترافیک مسیرهای عبور خودروها را تنظیم و سیستم منظم حمل و نقل شهری را ایجاد کند.

او گفت که بعد از انتقال مدیریت ترافیک کابل به شهرداری این نهاد تلاش خواهد کرد که سهولت‌های زیادی برای شهروندان کابل ایجاد کند از جمله صدور جواز رانندگی و مجوز تردد خودروها به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

آقای حبیب‌زی افزوده که برای کاهش ترافیک سنگین، این نهاد برنامه دارد که در قدم اول دستفروشان را از سطح شهر جمع، مدیریت ترافیک را در چهارراه‌ها بهتر کند، مسیرهای مشخص برای خودروها ایجاد کند و با ایجاد ایستگاه‌ها بتواند ترافیک شهری را کاهش دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترافیک شهر کابل سنگین و زمان گیر است

سرپرست شهرداری کابل گفت که دربلند مدت نیز فعال سازی سیستم حمل و نقل شهری، خط ویژه دوچرخه، بهبود سازی پیاده روها و کاهش خودروها از برنامه‌های این نهاد برای کاهش ترافیک شهری است.

او گفت که تلاش می‌کند که پلیس ترافیک کابل با دوربین‌های لباس و مکان یاب مجهز خواهند شد و علاوه بر آن یک مرکز کنترل ترافیک نیز ایجاد خواهد شد.

آقای حبیب‌زی افزود در کنار اینکه جواز رانندگی و تردد الکترونیکی می‌شود، تلاش می‌شود که جریمه‌های خودروها نیز الکترونیکی شود.

به گفته او، ایجاد سیستم هوشمند می‌تواند در کاهش فساد در مدیریت ترافیک افغانستان کمک کند.

شهر کابل براساس اعلام اداره مرکزی آمار افغانستان حدود ۴ میلیون جمعیت دارد که گفته می شود که حدود ۵۰۰ هزار خودرو در این شهر تردد دارد.