داعش مسئولیت انفجار انتحاری مرگبار کابل را به ‌عهده گرفت

انتحاری کابل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

این انفجار در محله‌ای از کابل رخ داده که سفارت‌خانه‌های خارجی در آن قرار دارد

در یک انفجار انتحاری در محله دیپلماتیک کابل دست کم ۵ نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند. این انفجار حوالی ساعت ۴ عصر امروز سه‌شنبه ۹ عقرب/آبان به وقت محلی در یکی از جاده‌های "وزیر اکبرخان" کابل رخ داده است. مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که زخمی‌ها به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. آمار کامل تلفات این انفجار تا هنوز مشخص نشده است.

این وزارت همچنین گفته که یک زن مشمول کشته‌شده‌ها و چهار زن هم در میان زخمی‌های این رویداد است.

بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که فرد انتحار‌کننده نوجوانی حدود ۱۳ ساله بوده است.

خبرگزاری رویترز نوشته است که یکی از کارمندان این خبرگزاری هشت فرد را در محل انفجار شمرده که به نظر می‌رسیده کشته‌شده باشند.

بشیر پیمان خبرنگار بی‌بی‌سی که در نزدیک محل انفجار بوده می‌گوید که این انفجار در داخل جاده ۱۴ وزیر اکبر خان رخ داد.

او می‌گوید: "مردم هرطرف دویدند، نیروهای امنیتی جاده را بروی ترافیک بستند، من که از سرک چهارده می‌گذشتم، دیدم که شمار زیادی از کارکنان دولتی و غیر دولتی پیاده و با گام‌های تند به سوی جاده عمومی می‌رفتند.".

در این جاده شماری از سفارتخانه‌های خارجی و ساختمان یک اداره مربوط وزارت دفاع افغانستان قرار دارد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در این رویداد دست کم ۵ نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند

وزارت دفاع افغانستان گفته است که هدف این حمله ریاست ارتباطات خارجی وزارت دفاع افغانستان بوده است.

به گفته این وزارت به کارمندان آن اسیبی نرسیده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای رویداد امروز را جنایت ضد بشری و عاملان این رویداد را "تروریست" خوانده است.

در این بیانیه آمده است:"رئیس‌جمهور کشور در پیوند به حمله تروریستی امروز، به مسئولین امنیتی دستور داده‌است تا چگونگی ورود انتحارکننده را به ساحه حادثه، مورد بررسی همه‌جانبه قرار دهند."

بشیر پیمان، بی‌بی‌سی کابل

من امروز از محل انفجار فاصله چندانی نداشتم. در محلی که انفجار انتحاری اتفاق افتاد شدیدا محافظت شده است و بدون کارت شناسایی کمتر کسی می‌تواند از پاسگاه‌ها بگذرد. اما امکان وقوع حملاتی این‌چنینی هر لحظه ممکن بود. چرا که از راهی که از پارک وزیر اکبرخان می گذرد و به جاده ۱۴ وزیر اکبر خان منتهی می‌شود، افراد می‌توانند به گونه عادی و بدون هیچ ممانعتی وارد "ساحه سبز" کابل شوند.

به گفته مقام‌های وزارت داخله(کشور) فرد انتحاری از همین راه خود را به این محل رسانده است. باز گذاشتن این راه به روی رهگذران و جدی نگرفتن امنیت آن از سوی نیروهای امنیتی نگرانی من و شمار دیگر از همکارانم بود.

نیروهای امنیتی یک روز وقتی از من کارت شناسایی خواستند من گفتم از راه پارک مردم خیلی عادی و بدون هیچ بازرسی وارد این منطقه می‌شوند. سرباز گفت، تامین امنیت راه پارک مربوط آنها نمی‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل هم با انتشار بیانیه‌ای رویداد امروز کابل را جنایت جنگی خوانده است.

در این اعلامیه حوریه مصدق، پژوهشگر بخش افغانستان این سازمان گفته است که هدف قرار دادن غیرنظامیان جنایت جنگی است و قربانیان این نوع خشونت‌ها در افغانستان سزاوار عدالت هستند.

خانم مصدق افزوده:"مقام‌های افغان مسئولیت دارند تا برای حفاظت غیرنظامیان از حملات گروه‌های مسلح از هیچ اقدامی دریغ نکنند. تقبیح کردن کافی نیست و عاملان این حملات باید محاکمه شوند."

هوگو لورنس، سفیر آمریکا در کابل در شبکه اجتماعی توییتر این حمله را تقبیح کرده و آن را بزدلانه خوانده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است

این سومین انفجار انتحاری در کمتر از دو هفته گذشته در کابل، پایتخت افغانستان است.

در روز جمعه ۲۸ میزان/مهر در انفجار و حمله انتحاری در مسجدی در کابل دست‌کم ۵۲ نفر کشته و ۵۵ زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت آن را پذیرفت.

یک روز پس از آن هم حمله انتحاری در ورودی دانشگاه نظامی مارشال فهیم در غرب کابل، ۱۵ کارآموز نظامی را کشت و ۴ نفر دیگر را زخمی کرد. گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

گاهشمار حملات دو هفته گذشته در افغانستان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

"منطقه سبز" در کابل از نظر امنیتی حفاظت‌شده‌ترین منطقه این شهر است