سینماگران افغان نتوانستند با فیلم‌شان به آمریکا بروند

  • خلیل نوری
  • بی‌بی‌سی
افغانستان
توضیح تصویر،

فیصل جمالیار، بازیگر نقش اصلی و تهیه کننده این فیلم

تولیدکنندگان یک فیلم سینمای افغانستان به نام "پرنده، پرنده نبود" می‌گویند که سفارت آمریکا در کابل به آنان ویزا نداده تا در فستیوال بین‌المللی فورت لادیردال در آمریکا شرکت کنند.

این جشنواره قرار است به تاریخ سوم نوامبر در ایالت فلوریدای آمریکا برگزار شود. برگزارکنندگان این جشنواره برای تهیه کننده و کارگردان فیلم دعوت‌نامه رسمی فرستاده بودند تا در مراسم نمایش این فیلم حضور داشته باشند. اما فیصل جمالیار، تهیه‌کننده و بازیگر نقش اصلی این فیلم می‌گوید که سفارت آمریکا در کابل درخواستشان را برای ویزا رد کرده ‌است.

آقای جمالیار می‌گوید که با وجود ارائه مدارک معتبر، هیچ دلیلی برای رد درخواستشان ارائه نشده است.

او افزود: "تیم ما روی این فیلم خیلی زحمت کشیدند و خوشبختانه فیلم به جشنواره فورت لادیر دال راه یافت... برگزار کنندگان فستیوال از ما خواستند تا در مراسم [نمایش] شرکت کنیم. دعوتنامه را به سفارت آمریکا بردیم اما به ما جواب رد دادند."

آقای جمالیار می‌گوید که روند مصاحبه در سفارت آمریکا خیلی خوب بود، "حتی به ما تبریکی دادند، اما درخواست ما رد شد و دلیلی هم ارائه نکردند."

توضیح تصویر،

آقای جمالیار می‌گوید باوجود مدارک معتبر، هیچ دلیلی برای رد درخواست شان ارائه نشده است

سفارت آمریکا در کابل در پاسخ به نامه بی‌بی‌سی گفته که "براساس قانون مهاجرت، دادن جزییات در مورد ویزا محرم (ممنوع) است."

یکی از برگزارکنندگان این فستیوال نیز برای بی‌بی‌سی نوشته که "تماشای این فیلم به ویژه برای مخاطبان آمریکایی مهم است و حضور فیصل جمالیار به عنوان هنرپیشه اصلی، در معرفی این فیلم با ارزش است."

افغانستان در فهرست کشورهایی نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صدور ویزا برای اتباع آنرا محدود کرده است. اما به نظر می‌رسد که تصامیم سختگیرانه آمریکا بر متقاضیان ویزای آمریکا نیز تاثیر گذاشته است.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که هر کشور حق دارد تا تصمیم بگیرد که برای چه کسی ویزا بدهد و یا ندهد.

شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که به ندرت اتفاق افتاده که دولت یک کشور درخواست ویزای سفر رسمی را رد کرده باشد.

توضیح تصویر،

احمدضیا آرش، کارگردان فیلم می‌گوید که داستان فیلم، بازگو کننده واقعیتی است که به تکرار در جامعه افغانستان اتفاق می‌افتد.

او می‌گوید:"در تمام جهان همه کشورها این حق را به خود محفوظ دارند که برای چه کسی ویزا بدهد و یا از صدور ویزا ابا ورزند. به ندرت اتفاق افتاده که سفرهای رسمی که از طریق وزارت خارجه هماهنگی شده، درخواست ویزا برای آن رد شده باشد و زمانی هم که وزارت خارجه خواهان وضاحت شده یگانه حرف شان این بوده که این تصمیم از مرکز یا پایتخت همان کشور گرفته می‌شود."

این نخستین باری نیست که سفارت آمریکا درخواست برای ویزا را رد می‌کند. پیشتر گزارش شده بود که آمریکا درخواست ویزای عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان را رد کرده است.

چند ماه پیش نیز این سفارت از صدور ویزا به تیم روباتیک دختران هرات خودداری کرده بود که با زمینه سازی ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا این گروه اجازه سفر به آمریکا را یافت.

شاید نگرانی‌های امنیتی و یا هم احتمال ماندن این افراد در آمریکا دلیل برای رد ویزا باشد. هفته قبل بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ تاکنون بیش از ۱۵۰ دانش آموز نظامی افغان از آمریکا فرار کرده‌اند.

"پرنده، پرنده نبود"، فیلم تولید سینمای افغانستان است. فیلمی که در آن زندگی یک جوان فقیر، پرنده فروش و عاشق، به تصویر کشیده شده که از ناگزیری روزگار فریب می خورد.

یوسف بازیگر نقش اصلی در دامنه‌های کوهی در کابل یکجا با مادر بیوه و خواهر بیمارش زندگی می‌کنند. او با همکاری ملا امام مسجد محل، پایش به مدرسه‌ای کشانیده می‌شود که گروهی از جوانان در آنجا آموزش حملات انتحاری می‌بینند. تلاش او برای فرار از مدرسه نافرجام می‌ماند، سرانجام در میان جمعی از مدیران آن حمله انتحاری می‌کند.

احمدضیا آرش، کارگردان این فیلم می‌گوید داستان فیلم، بازگوی واقعیتی است که به تکرار در جامعه افغانی اتفاق می‌افتد.

او می‌گوید: "وقتی به من پیشنهاد شد، دیدم که یک سوژه افغانی است و در آن یک مشکل بزرگ افغان‌ها جا داده شده، علاقمند شدم تا روی آن کار کنم."

فیصل جمالیار، داستان نویس و تهیه کننده این فیلم در رشته اقتصاد درس خوانده و تجارت پیشه است. "همت افغان" فیلم دیگریست که آقای جمالیار تولید کرده است.

فیلم پرنده پرنده نبود، تا چند روزی دیگر در جشنواره فورت لادیردال در روی پرده خواهد رفت.

توضیح تصویر،

صحنه ای از فیلم پرنده، پرنده نیست