دو متهم به پول‌شویی در افغانستان به ۱۸ ماه زندان محکوم شدند

افغانستان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پول‌شویی اساسا به این دلیل انجام می‌شود که منبع واقعی پول نامشخص باقی بماند.

دادگاهی در کابل دو صراف را که متهم به انتقال ۲۶۰ میلیون دلار به خارج افغانستان هستند، به جرم پرداخت رشوه به ۱۸ ماه زندان محکوم کرد.

دادگاه می‌گوید که این دو نفر متهم به پول‌شویی هستند. مرکز عدلی مبارزه با فساد اداری و جرایم سنگین افغانستان می‌گوید این دو صراف ظرف دو سال بیش از ۲۶۰ میلیون دلار را به بیرون از کشور منتقل کرده‌اند.

به گفته این نهاد، زمانیکه پلیس جرایم سنگین متوجه انتقال ۲۶۰ میلیون دلار توسط آنان به خارج از کشور شد، آنان به پلیس پیشنهاد ۸۰ هزار دلار رشوه کردند تا پرونده‌شان مختومه اعلام شود.

دادگاه می‌گوید که هنوز پرونده آنان به جرم پول‌شویی تکمیل نشده، پلیس و دادستانی درحال جمع‌آوری مدارک لازم هستند.

درجلسه امروز، چهارشنبه ۱۰ عقرب/آبان دادگاه این دو صراف را به اتهام پرداخت رشوت به ۱۸ ماه زندان محکوم و ۷۰ هزار دلار آنان را که می‌خواست رشوت بدهند نیز مصادره کرد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پول‌شویان عمدتا کسانی هستند که از قاچاق مواد مخدر، اختلاس، رشوه و سایر راه‌های غیرقانونی کسب درآمد کرده‌اند و به دنبال "تمیز کردن" پول هستند.

دادگاه درباره اتهام اصلی آنان که پول‌شویی است هنوز حکمی صادر نکرده و این پرونده ناتکمیل است.

مجلس نمایندگان افغانستان سال ۱۳۹۳ قانون مبارزه با تطهیر پول(پولشویی) و درآمد ناشی از جرایم را تصویب کرد.

در یک فقره در ماده ۴ این قانون آمده که تمام اموال منقول و غیر منقول از سال ۱۳۸۱ خورشیدی بر اساس این قانون بررسی شود.

مجلس نمایندگان گفته که هدف از ازدیاد این ماده این بود که همه نسبت به مواردی که در بیش از ۱۵ سال گذشته پولهای را اندوخته جوابگو باشند و تمام دارایی منقول و غیر منتقول از اول حمل/ فروردین سال ۱۳۸۱ بررسی شود.

پول‌شویی فرایندی است که در آن پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا ثروتی شود که در ظاهر از راه‌های قانونی بدست ‌آمده است و به این طریق "پول شسته شده" وارد اقتصاد می‌شود.