کنترل دولت افغانستان بر خاک کشور به 'پایین‎ترین سطح' رسیده

سیگار
توضیح تصویر،

سیگار هر سه ماه یک با درباره اوضاع افغانستان گزارش می‌دهد. امنیت بخشی از این گزارش را تشکیل می‌دهد

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که وضعیت کنترل دولت بر مناطق و جمعیت این کشور از دو سال گذشته در پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

دفتر جان ساپکو در گزارش سه ماهه اخیرش به کنگره آمریکا، که روز سه‌شنبه (۹ عقرب/آبان) منتشر شد، نوشته که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۷ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.

منبع اطلاعات این گزارش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هستند.

براساس گزارش سیگار، با خارج شدن کنترل ۹ ولسوالی در شش ماه گذشته از کنترل دولت افغانستان، این دولت در ماه آگوست گذشته از ۴۰۷ ولسوالی (شهرستان) بر ۷۴ ولسوالی کنترل و بر ۱۵۷ ولسوالی دیگر نفوذ دارد که جمعا ۲۳۱ ولسوالی می‌شود.

در گزارش افزوده شده که جمعیت تحت کنترل دولت به بیش از ۳۴ درصد و جمعیت زیر نفوذ آن به بیش از ۲۹ درصد می‌رسد به طور مجموعی نزدیک به ۶۴ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

در حالی که براساس این گزارش، شورشیان بر ۱۳ ولسوالی کنترل و در ۴۱ ولسوالی دیگر نفوذ داشته‌اند که جمعاً ۵۴ ولسوالی می‌شود. بیش از ۱۱ درصد کل جمعیت کشور در این مناطق زندگی می‌کنند.

در گزارش سیگار همچنین آمده که ۱۲۲ ولسوالی دیگر محل منازعه است که محل زندگی حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور است.

توضیح تصویر،

کنترل و نفوذ دولت در دو سال اخیر به ۲۳۱ ولسوالی (شهرستان) از ۴۰۷ ولسوالی رسیده است

واکنش دولت افغانستان

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در واکنش به انتشار این گزارش به خبرنگاران گفته که سطح تهدید در ۳۰ تا ۴۰ ولسوالی بالا است، ولی این امر به معنای آن نیست که کنترل دولت بر خاک و جمعیت کشور کاهش یافته است.

دولت وزیری افزود که دولت در جریان سال جاری کنترل هیچ ولسوالی را از دست نداده و کنترل چند ولسوالی را که از قبل تحت کنترل گروه طالبان بود، پس گرفته و جلو انتقال شوراهای رهبری این گروه "از پاکستان" به افغانستان را گرفته است.

آقای وزیری تاکید کرد که جنگ در افغانستان به صورت سیالی جریان دارد و گروه‌های شورشی به صورت چریکی می‌جنگند. او افزود که در چنین وضعیتی تعیین میزان دقیق کنترل شورشیان بر مناطق کشور "دشوار و حتی ناممکن" است.

تلفات غیرنظامیان

براساس این گزارش، سازمان ملل از نیمه جنوری/ژانویه تا ۳۱ آگوست سال جاری میلادی ۵۵۳۲ مورد رویداد امنیتی را ثبت کرده است. این آمار بیانگر کاهش ۱۱.۵ درصدی این رویدادها در ربع سوم در مقایسه با ربع دوم امسال است، اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۳ درصدی را نشان می‌دهد.

در گزارش همچنین از قول دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نوشته که تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۵۲ درصد افزایش یافته که دلیل آن افزایش حملات هوایی علیه شورشیان بوده است.

براساس این گزارش، دوسوم قربانیان غیرنظامی را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

نیروهای آمریکایی اما با این گزارش یوناما موافق نیست و تلفات شمار کم‌تری از غیرنظامیان در حملات هوایی خود را تایید کرده‌اند.

منبع تصویر، SIGAR

توضیح تصویر،

وضعیت کنترل ۴۰۷ ولسوالی افغانستان تا آگوست ۲۰۱۷

افزایش حملات خودی

گزارش سه ماه سیگار حاکی از افزایش ۲۲ درصدی موارد "حملات خودی" نیز است؛ به گونه‌ای که از آغاز سال جاری میلادی تا ۱۵ آگوست به طور مجموعی ۵۴ مورد حملات خودی علیه نیروهای افغان و بین‌المللی صورت گرفته است: ۴۸ مورد "سبز علیه سبز" و ۶ مورد "سبز علیه آبی".

حملات خودی به حملات نفوذی‌های گروه‌های شورشی در میان نیروهای افغان به نیروهای امنیتی و دفاعی داخلی و بین‌المللی گفته می‌شود. حملات سبز علیه سبز به حملات این نفوذی‌ها به نیروهای داخلی و سبز علیه آبی به حملات این نفوذی‌ها به نیروهای بین‌المللی گفته می‌شود.

افزایش موارد حملات خودی به‌رغم تدابیر سخت‌گیرانه‌ای گزارش می‌شود که دولت افغانستان از پنج سال پیش برای جلوگیری از ورود نفوذی‌های گروه طالبان در میان نیروهای امنیتی و دفاعی به اجرا گذاشته است.