هشدار عطامحمد نور به دولت در باره شفافیت انتخاباتی

  • مریم امان
  • بی‌بی‌سی
عطامحمد نور

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای نور، والی بلخ، خواستار تغییرات بنیادی در کمیسیون‌های انتخاباتی شده است

عطامحمد نور، والی ولایت بلخ از دولت افغانستان خواسته است تا اصلاحات بنیادی را در کمیسیون‌های مستقل انتخاباتی اعمال و یا آنها را منحل کند. وی همچنین گفته که اصلاحات خواسته اول او است، اما اگر نظام اصلاح نشود، باید "سقوط داده شود".

آقای نور گفته است در صورت عدم انجام اصلاحات لازم در کمیسیون‌های انتخاباتی از جمله برکناری اعضای کنونی این کمیسیون و اصلاح بنیادی نظام انتخاباتی، به شفافیت انتخابات پیش‌رو اعتمادی ندارد.

والی پرقدرت بلخ در شمال افغانستان دیروز سه‌شنبه (نهم عقرب/آبان) به ولایت غربی هرات رفت و با اسماعیل خان، یکی از چهره‌های تاثیرگذار منتقد حکومت ملاقات کرد.

وی افزود که اگر انتخابات در وضعیت کنونی برگزار شود، از همین اکنون برنده آن معلوم است؛ زیرا، به گفته او، "اعضای کمیسیون انتخابات توسط کسی تعیین شده، صندوق‌های انتخاباتی در اختیار کسی است و مسئولان ولایت‌ها توسط افرادی تعیین شده است".

منبع تصویر، Arg

هرچند ارگ ریاست جمهوری در مورد این اظهارات ابراز نظر نکرده، اما اشرف غنی، رئیس جمهوری، در سومین نشست مقام‌های ارشد بین‌المللی در کابل گفت که برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ در صدر اولویت‌های حکومت وحدت ملی قرار دارد.

عبدالقیوم سجادی، استاد دانشگاه و نماینده مجلس، در مورد اظهارات تند آقای نور می‌گوید که بخشی از نظریات والی بلخ در مورد کمیسیون‌های انتخابات "موجه" است.

آقای سجادی می‌گوید: "حکومت هم در ایجاد کمیسیون انتخابات و هم در اتخاذ تدابیر برای تهیه مقدمات لازم برای برگزاری این انتخابات و هم در اقدامات عملی برای آوردن اصلاحات در حکومت‌داری ناتوان بوده است".

یکی از مفاد موافقتنامه‌ای که بربنیاد آن حکومت وحدت ملی روی‌کار آمد، ایجاد اصلاحات جدی در کمیسیون‌ها و نظام انتخاباتی بود. این اصلاحات تا حال خیلی کند بوده و نارضایتی‌های زیادی را برانگیخته است.

در دو سال گذشته، در روندی بسیار زمان‌بر اعضای کمیسیون‌های جدید از سوی رئیس جمهوری تعیین شدند. ولی جناح‌های مختلف سیاسی از کارکرد اعضای جدید و استقلال عمل آنها راضی نبوده و خواستار "اصلاحات بنیادی" شده‌اند.

منبع تصویر، BASHIR AHMAD TAHYANJ/FB

سه هفته پیش تعدادی از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی زیر نام "شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان" در کابل گرد هم آمدند و گفتند اعضای کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل "نداشتن ظرفیت کاری و عدم استقلال" باید برکنار شوند.

در بیانیه‌ این شورا آمده بود: "به دلیل عدم استقلال در تصمیم‏گیری، نداشتن روحیه بی‏طرفی، نبود ظرفیت کافی و لازم مدیریتی، موجودیت فساد مالی و عدم شفافیت در خریداری‌ها و اختلافات درونی میان اعضا، [کمیسیون] توان برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب را ندارد و مورد اعتماد مردم و جریان‌های سیاسی نیست."

کمیسیون انتخابات افغانستان این انتقاد را "پیش از وقت و غیرقانونی" خواند.

اصلاحات در نظام یا سقوط نظام

آقای نور همچنین از بی‌عدالتی اجتماعی، بدامنی و فساد گسترده در افغانستان یاد کرد. او گفت که اگر نظام اصلاح نشود ـ که به گفته او، اصلاحات خواست اولش است ـ باید "ساقط" شود.

اسماعیل خان هم از دولت انتقاد کرده و گفته که یا "انتخابات زودهنگام" برگزار یا "دولت موقت" تشکیل شود.

اما عبدالقیوم سجادی می‌گوید نظام سیاسی موجود تنها گزینه است. او همچنین می‌گوید:"ما باید تلاش کنیم تا نواقص این نظام را رفع کنیم. با توجه به وضعیت نابسامان امنیتی، بدون ارائه الگوی بدیل، این‌گونه اظهارات تند نمی‌تواند تامین‌کننده خواست مردم و منافع ملی افغانستان باشد."

والی بلخ رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و محمد اسماعیل یکی از رهبران ارشد این حزب به شمار می‌رود. هر دو تاجیک‌تبارند و هر دو منتقد دولت.

آقای نور گفته است که به هرات آمده تا مبارزه جدی برای تغییردر وضعیت کنونی را از آن شهر آغاز کند.

این در حالی است که چند ماه پیش آقای نور با ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری و محمد محقق، معاون دوم رئیس اجرایی، جبهه منتقد دولت را زیر نام "جبهه نجات" تشکیل دادند.

منبع تصویر، ATTA MOHAMMAD NOOR/FB

توضیح تصویر،

ائتلاف نجات افغانستان چند ماه پیش ایجاد شد

آقای نور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ از حامیان اصلی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی بود. نزدیک به دو سال پیش روابط او با آقای عبدالله سرد شد، او آقای عبدالله را فردی "بی جرئت، ناتوان و مذبذب" خواند. آقای نور به ظاهر سرخورده از عملی نشدن اصلاحات، تصمیم گرفت تا با ارگ خودش وارد مذاکره شود.

او درباره مذاکراتش با ارگ ریاست جمهوری گفت: "مذاکرات با حکومت وحدت ملی شکست نخورده اما تا زمانی که دولت صداقت خود را ثابت کند به تعلیق درآمده است."

نتیجه مذاکرات آقای نور ظاهرا انتصاب او به عنوان والی بلخ بود. ولی بعدا مذاکرات ارگ با آقای نور به جایی نرسید تا اینکه او دوباره به انتقاد از دولت پرداخت.