یونیسف: روزانه ۲۶ کودک در اثر بیماری اسهال در افغانستان جان می‌دهند

افغانستان حق نشر عکس UNAMA/Sayed Muhammad Shah
Image caption براساس اعلام یونیسف حدود ۱.۲ میلیون کودک در افغانستان با سوء تغذیه و ۴۱ درصد آنان قدشان از استاندارد کوتاه تر هستند(عکس آرشیو)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که روزانه دست‌کم ۲۶ کودک در افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری اسهال جان می‌دهند و شمار آنها در سال به ۹۵۰۰ نفر می‌رسد.

در خبرنامه این نهاد که در سایت خبر سازمان ملل چاپ شده آمده که با توجه به اینکه آمار کودکان زیر ۵ سال که به دلیل بیماری اسهال در افغانستان جان می‌دهند از ۱۰ هزار در سال برای اولین بار کاهش یافته، ولی این بیماری همچنان در افغانستان کشنده است.

این نهاد افزوده که این میزان مرگ و میر کودکان دردناک است زیرا با استفاده از توالت و شستن دست می‌توان جلو ابتلا به این بیماری را گرفت.

یونیسف افزوده که سالانه حدود ۸۰ هزار کودک زیر پنج سال در افغانستان جان خود را از دست می‌دهند که ۱۲ درصد آنان به دلیل ابتلا به بیماری اسهال از بین می‌روند.

به گفته این نهاد خطر ابتلا به اسهال نیز به این دلیل است که حدود ۱.۲ میلیون کودک در افغانستان با سوء تغذیه رو‌به‌رو هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سازمان ملل گفته که جلوگیری ازاین بیماری با شستن دست و تهیه آب پاک امکان پذیر است

یونیسف عدم رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی را عامل این مرگ و میر دانسته و گفته است که به این علت کودکان در معرض ابتلا به بیماری اسهال قرار می‌گیرند و این شرایط باعث افزایش میزان سوء تغذیه در میان کودکان نیز می‌شود.

صدوق حمایت از کودکان سازمان ملل افزوده که دسترسی به آب پاک آشامیدنی و بهبود وضعیت بهداشت محیط در افغانستان از موارد ضروری است که باید در شهرها و روستاها به آن توجه شود.

این نهاد گفته که با توجه با ادامه ناامنی در افغانستان، طرح‌های توسعه‌ای در این کشو به آهستگی اجرا می‌شود ولی پیشرفتها در این کشور ادامه دارد. به طور نمونه ولسوالی "نیلی" ولایت دایکندی در مرکز افغانستان به عنوان اولین ولسوالی افغانستان است که مردم در فضای باز ادارار و مدفوع نمی‌کنند.

به گفته یونیسف تمام ساکنان این ولسوالی اقدام به ساخت توالت کرده‌اند.

براساس آمارهای موجود در سطح ملی دسترسی مردم به آشب آشامیدنی ۵۸ درصد و دسترسی به بهداشت محیط سالم نیز ۳۹ درصد است.

در روستاهای افغانستان، ۳۳ درصد مردم به محیط بهداشتی سالم و ۵۳ درصد به آب آشامیدنی پاک دسترسی دارند.

در شهرهای افغانستان نیز حدود ۴۵ درصد مردم به بهداشت محیط سالم و ۵۹ درصد به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند.