دادگاهی در کابل ۷ محافظ ژنرال دوستم را به ۸ سال زندان محکوم کرد

آقای دوستم علاوه بر این که معاون اول رئیس جمهوری است، رهبری حزب جنبش ملی اسلامی نیز به دست دارد که در شمال کشور از نفوذ گسترده ای برخوردار است
Image caption آقای دوستم علاوه بر این که معاون اول رئیس جمهوری است، رهبری حزب جنبش ملی اسلامی را نیز به دست دارد که در شمال کشور از نفوذ گسترده‌ای برخوردار است

دادگاهی در کابل هفت تن از محافظان ژنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان را به هشت سال زندان محکوم کرد. این حکم نهایی نیست.

این افراد متهم به توقیف و بدرفتاری جنسی با احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی هستند.

آقای ایشچی که در محاکمه حضور داشت، به بی‌بی‌سی گفته که از حکم دادگاه راضی نبوده زیرا، به گفته او، حکم دادگاه متناسب با جرم نیست.

احمد ایشچی تقریبا یک سال پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند.

در پی آن، دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای در مورد این قضیه تشکیل داد.

سخنگویان آقای دوستم این اتهام‌ها رد کرده و گفته‌اند که علیه معاون اول رئیس جمهوری افغانستان توطئه سیاسی صورت گرفته است.

Image caption احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی است که آقای دوستم و محافظانش او را لت و کوب کرده‌اند، لباس‌هایش را در آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند

این پرونده اکنون در دست رسیدگی است و محافظان آقای دوستم در ارتباط با آن، برای تحقیق در دادستانی کل افغانستان حاضر شدند اما خود او در دادستانی حضور نیافت.

آقای دوستم که رهبری حزب جنبش ملی را نیز بر عهده دارد، از ۲۹ ثور/اردیبهشت در ترکیه به سر می‌برد. منابع نزدیک به او گفته‌اند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده، اما برخی منابع دیگر گفته‌اند که او به نحوی "تبعید" شده است.