اتاق تجارت و صنایع: افغانستان بیش از نیمی از زعفران تولید شده‌اش را صادر کرد

افغانستان
توضیح تصویر،

افغانستان سال گذشته بیش از ۶ تن زعفران تولید کرده بود

اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرده که افغانستان در سال گذشته، ۶.۲ تن زعفران تولید کرده بود که بیش از ۳ تن آن به خارج این کشور صادر شده است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در کنفرانس سه‌روزه که برای بهبود در تولید و بازاریابی زعفران در کابل برگزار شده بود، گفت که مشتریان افغانستان کشورهای خلیج فارس، چین، هند، آسیایی میانه و اروپا بوده است.

او گفت که قیمت زعفران افغانستان در اروپا به بیشتر از ۲۵۰۰ یورو به فروش می رسد و در کشور چین هرکیلو دو الی ۲۵۰۰دلار به فروش می‌رسد.

ارباب عبدالرزاق، از تولید کننده‌های ولایت هرات در غرب افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان بهترین زعفران را دارد و از دولت نیز انتظار دارد که در بازار بیرون این کشور نیز بهترین باشد.

او گفت که کشاورزان افغان اکنون به بازار جهانی دسترسی ندارند و دولت افغانستان باید زمینه را برای صادرات زعفران این کشور فراهم کند.

توضیح تصویر،

این کنفرانس برای سه روز در کابل برگزار شده است

به گفته او که اکنون کشاورزان افغان مشتریان قدرتمند درخارج از افغانستان ندارند و این روند باعث شده که بازار مطمئن برای زعفران خود در خارج این کشور نداشته باشد.

علی رضانژاد محمد نامقی، مدیر گروه آموزش گیاهان دارویی مرکز تحقیقات آموزشی٬ کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی نیز به بی بی سی گفت که کیفیت زعفران افغانستان عالی است.

او افزود که زعفران افغانستان را در ایران آزمایش کرده است که از کیفیت عالی برخوردار است.

به گفته او در مقدار کم کیفیت زعفران افغانستان بهتر از ایران است.

پنجمین کنفرانس ملی زعفران برای سه روزه در هتل انترکانتیننتال کابل برگزار شده‌است.

توضیح تصویر،

گفته می‌شود که کیفیت زعفران افغانستان در مقدار کم بهتر از ایران است.

در این کنفرانس شماری از استادان دانشگاه‌های افغانستان و متخصصان کشاورزی از کشورهای افغانستان، ایران و هند شرکت دارند.

به گفته مسئولان، در زمینه تولید و تجارت زعفران در افغانستان گام‌های سریع و بلندی برداشته شده و در سه سال اخیر، برداشت این محصول ۷۱ درصد رشد داشته است.

برنامه ریزی‌های حکومت و استقبال مردم در ولایت‌های مختلف از این کشت و تولید زعفران نشان می‌دهد که بزودی افغانستان شاهد دستاوردهای چشم‌گیر در عرصه زعفران مرغوب به بازارهای جهانی خواهد داشت. این کار با تشکیل کمیته ملی زعفران سریع‌تر محقق خواهد شد.

براساس آخرین آمار وزارت زراعت/کشاورزی افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۴۰ تن پیاز زعفران به دهاقین توزیع شده بود و که امسال این مقدار به ۵۰۰ تن رسیده است. برآورد می‌شود میزان تولید زعفران به بیش از هشت تن درسال ۲۰۱۷ برسد.