'واتس‌اپ و تلگرام' در افغانستان مسدود نمی‌شود

واتس اپ

منبع تصویر، PA

در پی واکنش‌ها نسبت به مسدود شدن تلگرام و واتس‌اپ در افغانستان، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که این برنامه‌‌های پیام‌رسانی مسدود نمی‌شوند.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است که این تصمیم از سوی رئیس جمهوری و رئیس اجرایی گرفته شده تا آزادی بیان و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی محدود نشود.

ارگ ریاست جمهوری گفته که به هیچ نهادی اجازه مسدود کردن ابزارهای آزادی بیان را نمی‌دهد و موضوع نشر شده در مورد مسدود کردن شبکه‌های تلگرام و واتس‌اپ را تعقیب و مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی به نصیر بهزاد، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که این تصمیم به دلیل حمایت از آزادی بیان و دسترسی مردم به تلگرام و واتس‌آپ اتخاذ شده است.

نی، حامی رسانه‌های آزاد از این تصمیم حکومت وحدت ملی استقبال کرده اما خواهان معرفی افرادی شده که در تلاش مسدود کردن این شبکه‌ها بوده‌اند.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا) تایید کرده که این نامه را عنوانی شرکت یونین تلکام صادر کرده است

پیشتر، دو نامه رسمی به امضای آقای سیلاب در شبکه‌های اجتماعی درز کرده بود که در آن از شرکت "یونین تلکام" خواسته فهرستی از وبسایت‌ها و حساب‌های کاربری فیسبوک و توییتر را به صورت فوری مسدود کند.

در یکی از این نامه‌ها به تاریخ ۱۰ عقرب/آبان، یعنی دیروز نوشته شده، از این شرکت خواسته شده که شبکه‌های اجتماعی تلگرام و واتس‌آپ را براساس دستور "مقامات ذی‌صلاح بدون تاخیر" مسدود کند.

در نامه دومی که تاریخ آن ۳۰ میزان/مهر است، از شرکت یونین تلکام خواسته شده که "تمام وبسایت‌ها، اکانت‌های فیسبوک و توییتر اشخاص و افراد لیست ارسالی این اداره" را به صورت فوری مسدود کند.

هنوز دلیل واضح در مورد وضع محدودیت بالای این شبکه ها مشخص نشده بود که ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان مسدود شدن آن‌ را رد کردند.