بازگشت مهاجران افغان از ایران و پاکستان ۷۰ درصد کاهش یافته

بازگشت مهاجران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بیشتر این کاهش، به بازگشت مهاجران افغان از پاکستان مرتبط است

مقام‌های وزارت مهاجران افغانستان می‌گویند که شمار مهاجران افغانی که از ایران و پاکستان به کشور شان بازمی‌گردند حدود ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته است.

بر اساس آمار این وزارت در سال ۲۰۱۶ یک میلیون و ۱۴۷ هزار افغان به کشور شان بازگشتند. اما این رقم از شروع سال ۲۰۱۷ تا کنون به حدود ۴۶۸ هزار نفر می‌رسد.

بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان یکی ازدلایل کاهش شتاب روند بازگشت مهاجران به این کشور گفته شده است.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران افغانستان به تاج‌الدین سروش خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفته است که دلایل مختلفی عامل کاهش برگشت مهاجران به افغانستان است.

به گفته او، یکی از این دلایل، کاهش کمک‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به مهاجران است که در گذشته به هر مهاجر بازگشته برای کمک به شروع زندگی جدید در افغانستان ۴۰۰ دلار می‌داد ولی حالا ۲۰۰ دلار می‌دهد.

به گفته آقای میاخیل، بیشتر این کاهش، به بازگشت مهاجران از پاکستان مرتبط است. او دلیل کاهش بازگشت مهاجران از پاکستان را تغییر در سیاست‌ سختگیرانه‌ این کشور در قبال مهاجران افغان و ثبت مهاجران غیرقانونی در پاکستان عنوان کرد.

بدتر شدن وضعیت امنیتی و نبود امکانات زندگی برای مهاجران برگشته در افغانستان از دلایل کاهش روند بازگشت مهاجران به این کشور خوانده می‌شود.

بر اساس آمار وزارت مهاجران افغانستان، در حال حاضر حدود دو میلیون مهاجر و پناهنده افغان در ایران و بیشتر از دو میلیون مهاجر افغان هم در پاکستان زندگی می‌کنند.