نخستین محموله گندم هند از طریق چابهار به افغانستان رسید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا بندر چابهار برای افغانستان، ایران و هند مهم است؟

نخستین محموله گندم هند از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان رسید. این محموله ۱۵ هزار تنی براساس همکاری های استراتژیک این سه کشور از بندر چابهار به افغانستان انتقال یافته است.

هدف از این همکاری دور زدن پاکستان، دسترسی هند به بازار افغانستان و آسیای میانه و نزدیک شدن افغانستان به دریای هند خوانده شده است.

من پریت هورا، سفیر هند در افغانستان گفت: "ما می‌دانیم که همسایه شرقی شما بر حقوق ترانزیت شما گاه‌گاهی محدویت‌هایی وضع می‌کند که دلیلی وجود ندارد که در۲۰۱۷ چنین محدودیت بدون دلیل بر حق اساسی وضع شود. یکی از دلایل عمده همکاری میان افغانستان، هند و ایران این است که بدون کدام مشکل سیاسی نزدیک‌ترین راه اتصال و منطقه را دریابد."

سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.

حق نشر عکس FB
Image caption قرار است این گندم در "ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری" در شش ولایت افغانستان نگهداری شود

تجارت افغانستان هنوز هم به بندرهای پاکستان وابسته است. افغانستان کشوری محصور در خشکی است و سال‌ها است که می‌خواهد از میزان وابستگی خود به پاکستان بکاهد. چابهار در سال‌های اخیر در محور توجه افغانستان و هند قرار داشته و ایران هم اعلام همکاری کرده است.

دولت ایران می‌گوید همکاری‌های هند و ایران در چابهار برای رقابت با هیچ کشوری نیست بلکه استفاده از این بندر می‌تواند همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی را در منطقه بیشتر کند.

رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل گفت: "اینجا جمع شدیم که نشان بدهیم که اراده، همت والای مقام‌های ارشد هر سه کشور با مساعدت مسئولان اجرایی عملیاتی شد و نشان داد که همگرایی منطقه‌ای امکان پذیر است؛ نشان داد با کمک همدیگر با مساعدت به همدیگر به ارتقای منطقه مان کمک بکنیم."

Image caption بندر چابهار

هند در یک ونیم دهه گذشته برای تحکیم روابط اقتصادی با افغانستان تلاش زیاد کرده است. این کشور در کنار دیگر کمک‌ها، در پانزده سال گذشته ۷۰۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کرده است.

اما همیشه برای رساندن این کمک به افغانستان با مشکل روبرو بوده، چرا که پاکستان رقیب منطقه‌ای آن در میانه راه قرار دارد.

هند در سال جاری میلادی وعده کرده ۱۱۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کند که در شش ماه آینده از راه بندر چابهار به افغانستان خواهد رسید.

قرار است این گندم در "ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری" در شش ولایت افغانستان نگهداری شود.