تولید مواد مخدر در افغانستان ۸۷ درصد افزایش یافته است

مواد مخدر حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساحات زیر کشت تریاک نیز در سال جاری در افغانستان ۶۳ درصد افزایش یافته است

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته است.

این گزارش مشترک سالانه امروز چهارشنبه ۲۴ عقرب/آبان در کابل منتشر شد که براساس آن در سال ۲۰۱۷ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۹ هزار تن رسیده در حالی که این رقم در سال گذشته چهار هزار و ۸۰۰ تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت این مواد هم از ۲۰۱ هزار هکتار به ۳۲۸ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

آمار ارائه شده نشان می‌دهد که برای اولین بار ساحات زیر کشت مواد مخدر در افغانستان به بیش از سیصد هزار هکتار افزایش یافته است. پیش از این بالاترین ارقام در این بخش، ساحاتی بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زمین بوده است.

از سال ۱۹۹۴، سال گذشته برای سومین بار مساحت زمین زیر کشت تریاک در افغانستان به بالای ۲۰۰ هزار هکتار رسید. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ این آمار به ۲۰۹ هزار رسید و در ۲۰۱۴ این آمار ۲۲۴ هزار هکتار بود.

این گزارش بیانگر آن است که کشت تریاک پربارتر شده و به طور متوسط از ۲۳.۸ کیلوگرم در هکتار در سال گذشته به بیش از ۲۷ کیلو گرم در هکتار رسیده است.

براساس گزارش تازه دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، بیشترین مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان در جنوب این کشور کشت شده است.

بیشترین افزایش ساحات کشت مواد مخدر نیز در ولایت هلمند صورت گرفته که تقریبا نیم این افزایش کلی را تشکیل می‌دهد. پس از آن به ترتیب افزایش ساحه کشت در ولایات بلخ، قندهار، نیمروز و ارزگان صورت گرفته است.

در سال ۲۰۱۷ شمار ولایاتی که کشت مواد مخدر در آنها صفر است از ۱۳ به ده ولایت رسیده است و ولایات غزنی پس از دو دهه و سمنگان و نورستان پس از ده سال از این فهرست حذف شدند.

در گزارش تازه منتشر شده از بی ثباتی سیاسی، کمبود کنترل دولتی، ناامنی، فساد اداری و اقتصاد ضعیف دهاقین به عنوان دلایل افزایش کشت مواد مخدر یاد شده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان نیز در خبرنامه‌ای گفته است که در سال جاری میلادی با افزایش بیش از صد درصد، بیش از ۷۵۰ هکتار زمین را از کشت کوکنار پاک کردند اما دلیل این پایین بودن رقم، ناامنی شدید و تعهد ضعیف مسئولین ولایتی بوده است.

این نهاد، تبانی مافیای مواد مخدر با گروه‌های مخالف مسلح، نبود منابع کافی مالی، به کار گیری تخم‌های اصلاح شده تریاک، عدم همکاری کشورهای همسایه و منطقه و افزایش بازار مواد مخدر در جهان را نیز از دلایل دیگر افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان خوانده است.

در سال ۱۹۹۴ حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت مواد مخدر بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد.

اما از سال ۲۰۰۲ به این سو، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است.

مطالب مرتبط