افشاگری نبیل درباره انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان

نبیل

منبع تصویر، Tolonews

توضیح تصویر،

آقای نبیل گفت که سال‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بین آقایان کرزی و غنی "تعهداتی" صورت گرفته بود

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان از وقوع برخی تخلفات انتخاباتی و وجود توافق‌هایی بین رئیس‌جمهوری پیشین و رئیس جمهوری فعلی پیش از انتخابات ۱۳۹۳ سخن گفته است.

آقای نبیل، که در سال‌های آخر ریاست جمهوری حامد کرزی و همچنین دو سال نخست ریاست جمهوری اشرف غنی، رئیس اداره امنیت ملی بود، گفته که برخی اطلاعاتی که او در این مورد دارد را به عنوان "امانت مردم" افشا می‌کند.

او دیشب (۲۹ عقرب/آبان) در میزگرد تلویزیونی "سیاه و سفید" تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز گفت که سال‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بین آقایان کرزی و غنی "تعهداتی" صورت گرفته بود.

رئیس پیشین امنیت ملی بدون این که از کسی نام ببرد، گفت که کمیسیون انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای امنیتی داخلی به منظور فراهم کردن فرصت "کمپین انتخاباتی" برای یکی از نامزدها تشکیل شد.

آقای نبیل این کمیسیون را نهادی "مطلقا کمپینی" توصیف کرد و افزود که رئیس جمهوری وقت به یکی از نامزدهای انتخابات بعدی (۱۳۹۳) گفت: "کاندیدای بعدی شما می‌باشید."

این کمیسیون در دوره دوم ریاست جمهوری آقای کرزی تشکیل شد و آقای غنی به عنوان رئیس آن به سراسر افغانستان سفر کرد. در این سفرها از او به عنوان یک مقام بلندپایه دولتی پذیرایی می‎شد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ آقای غنی یکی از دو نامزد اصلی بود و در دور دوم انتخابات با عبدالله عبدالله رقابت کرد، اما به دلیل وقوع تخلفات گسترده، هر دو نامزد با امضای توافقنامه حکومت وحدت ملی، از اعلام نتایج انتخابات منصرف و به تشکیل حکومت مشترک فعلی پرداختند.

منبع تصویر، Tolonews

توضیح تصویر،

آقای نبیل این سخنان را در برنامه 'سیاه و سفید' شبکه طلوع‌نیوز بیان کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای نبیل در بخشی از سخنانش گفت که در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ "ماشین چاپ کارت‌های (رای‌دهی) جعلی" در خانه یکی از مقام‌های بلندپایه دولتی، که به گفته او، در حال حاضر "هرکاره حکومت" است، گذاشته شد.

از رئیس پیشین اداره امنیت پرسیده شد که چرا عامل تخلفی انتخاباتی به این بزرگی را دستگیر نکرد، گفت که او در زمانش همه این مسائل را به رئیس جمهوری وقت، مشاور امنیت ملی، اعضای شورای امنیت ملی، وزیر داخله/کشور و رئیس کمیسیون انتخابات، به عنوان مراجع تصمیم‌گیرنده گزارش داد، ولی خودش حق مداخله نداشت.

آقای نبیل به ادامه افشاگری‌های خود با تاکید بر این که در هر دو طرف انتخابات مشکل بسیار زیاد بود، گفت که در جریان انتخابات ۱۳۹۳ پول دستگاه‍‌های اطلاعاتی خارجی در انتخابات مصرف شد، "دلارهای جعلی در کمپین‌های انتخاباتی دخیل شد"، زمین مردم از قبل فروخته شد و در برگزاری انتخابات از "زور" استفاده شد.

هنوز منابع نزدیک به آقایان غنی، کرزی و عبدالله درباره اظهارات آقای نبیل اظهار نظر نکرده‌اند، اما در زمان برگزاری انتخابات گزارش‌های زیادی از وقوع تخلف در رسانه‌ها منتشر شد. ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد هم یکدیگر را به دست داشتن در تخلفات بی‌شماری متهم کردند.

آقای نبیل از ۱۳۸۳ کار در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی را آغاز کرد و در ۱۳۸۹ به ریاست اداره امنیت ملی رسید. او دو سال بعد معاون شورای امنیت شد و بار دیگر در ۱۳۹۲ به ریاست امنیت ملی تعیین شد. آقای نبیل پس از تشکیل حکومت وحدت ملی در ۱۳۹۳ هم در همین سمت ماند و یک سال بعد استعفا کرد.

او با مشارکت رنگین دادفر سپتنا، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری در زمان حامد کرزی و شماری از چهره‌های دیگر در ۲۵ سرطان/تیر تشکل سیاسی را به نام «محور مردم افغانستان» ایجاد کرد که عمدتاً سازمانی مخالف حکومت وحدت ملی شمرده می‌شود.