عطا محمد نور: دولت مرکزی اجازه نداد به قندهار بروم

افغانستان حق نشر عکس General Ata Mohammad Noor/FB
Image caption آقای نور گفته که "رهبری حکومت ما را اجازه رفتن به قندهار نداده‌اند و این خود یک حرکت خلاف قانون است."

عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام‌ کرد که بعد از یک ساعت و نیم انتظار در داخل هواپیما در فرودگاه مزارشریف به او اجازه پرواز به قندهار داده نشده‌است.

او در صفحه رسمی فیسبوک خود، نوار تصویری را همرسانی کرده و گفته "ما در جلسه و شورای تفاهم لوی قندهار می‌خواستیم که اشتراک کنیم و از نزدیک با آنها تفاهم کنیم."

آقای نور افزود: "رهبری حکومت ما را اجازه رفتن به قندهار نداده‌اند و این خود یک حرکت خلاف قانون، غیر قانونی، غیر اخلاقی و غیر انسانی است."

آقای نور مدعی شده این اقدام یک حرکت غیر ملی است و به خیر کشور نیست، وحدت ملی را خدشه دار و پایه‌های حکومت را سست می‌کند.

او گفت: "امیدوارم که سردمداران حکومت سرهوش بیاییند."

حق نشر عکس Empics
Image caption شماری از شخصیت‌های سیاسی منتقد دولت نیز آقای نور را در این سفر همراهی می‌کردند

او گفته که بیشتر از ۹۰ دقیقه در داخل هواپیما منتظر بوده که بیشتر از زمانی است که یک هواپیما فاصله مزار تا قندهار را طی می‌کند.

اداره مستقل هوانوردی غیر نظامی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که قرار بود این پرواز ساعت ۹:۴۵ قبل از ظهر پرواز کند ولی پرواز آن بر اساس برنامه ریزی، انجام نشد.

در این خبرنامه آمده، قرار شد این پرواز ساعت ۹:۱۵ دقیقه بعد از ظهر در فرودگاه قندهار به زمین بنشیند که به دلیل محدودیت امکان انجام پرواز شبانه در قندهار و نیاز به هماهنگی لازم با نیروهای ناتو مستقر در فرودگاه قندهار از پرواز این هواپیما جلوگیری به عمل آمد این پرواز انجام نشد. براساس این گزارش، از طرف شب در بخش‌های از فرودگاه قندهار حفظ و مراقبت و عملیات نظامی صورت می‌گرد

این اداره گفته است که امکان پرواز برای هواپیمایی حامل آقای عطا و همرهانش در روز وجود دارد.

قرار است که منتقدان حکومت وحدت ملی با اشتراک حامد کرزی، رئیس پشین و شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نشست بزرگی را امروز، جمعه ۱۰ قوس/آذر در شهر قندهار برگزار کنند، ولی تاکنون این اجلاس برگزار نشده است.

روز گذشته نامه‌ای از ریاست امنیت ملی در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد که قرار است یک هواپیمایی حامل سیاسیون افغان است توسط نیروهای شورشی بمب‌گذاری و منفجر شود.