نهاد خبرنگاری افغانستان از توصیه 'پوشیدن حلقه ازدواج' دفاع کرد

حلقه ازدواج
Image caption توصیه اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران برای دست کردن حلقه ازدواج برای جلوگیری از آزار جنسی روزنامه‌نگاران زن واکنش‌های گوناگونی برانگیخته است

توصیه اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران افغانستان برای پوشیدن حلقه ازدواج به منظور جلوگیری از آزار جنسی زنان خبرساز شده است.

فهیم دشتی، رئیس این اتحادیه روز سه‌شنبه (۲۸ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که این توصیه در رهنمود این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران برای امنیت شخصی روزنامه‌نگاران آمده است.

او افزود که در این رهنمود به خبرنگاران زن توصیه شده که برای جلوگیری از احتمال قرار گرفتن در معرض آزار جنسی حلقه ازدواج بپوشند.

این توصیه بر این فرض استوار است که معمولاً خبرنگاران مجرد هدف آزار جنسی قرار می‌گیرند و پوشیدن حلقه ازدواج این تصور را به وجود می‌آورد که آنها مجرد نیستند.

آقای دشتی توضیح داد که این توصیه در کنار حدود ۵۰ مورد توصیه دیگر، با توجه به فرهنگ و سنت‌های جامعه افغانی در رهنمود امنیتی خبرنگاران در نظر گرفته شده است.

حق نشر عکس FB
Image caption آقای دشتی می‌گوید که از توصیه اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران تعبیر نادرستی ارائه شده است

دو روز پیش وقتی روزنامه هشت صبح از قول مسئولان این اتحادیه تیتر زد که "بانوان خبرنگار برای مصونیت از آزار جنسی چله (حلقه ازدواج) بپوشند"، واکنش‌های متفاوتی برانگیخت.

در دو روز گذشته این خبر در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای دست به دست شد. از جمله، ذبیح فرزام در فیسبوک نوشت که اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران حلقه ازدواج را به عنوان "سپر دفاعی" در برابر آزار جنسی معرفی کرده است.

فرحناز فروتن، خبرنگار، چنین توصیه‌ای را "جانگداز" دانسته و افزوده که "کاش مسئله آزار جنسی با پوشیدن یک حلقه ازدواج حل می‌شد"، در حالی که به نظر او این توصیه خودش را "سکسیستی" است و بار "جنسیت‌زدگی و تبعیض" دارد.

نیلوفر لنگر، سخنگوی وزارت شهرسازی، با لحن طنزآمیزی به خانم فروتن نوشته که حلقه ازدواجی برای او خریده و هرچه زودتر آن را بگیرد تا از همه مصائب و آزارهای بداندیشان در مان بماند.

علی‌رضا شریفی، استاد دانشگاه و طنزنویس فیسبوکی در طنزی در صفحه فیسبوک خودش نوشته که "به خاطر دو تا دختر مجرد، حالا تمام خانم‌ها در معرض تهدید [آزار جنسی] قرار گرفته‌اند".

به دنبال این واکنش‌ها، آقای دشتی در اعتراضی رسمی تیتر روزنامه هشت صبح را "مسخره" خواند، چرا که به گفته او، مخاطب تصور می‌کند، اتحادیه روزنامه نگاران تنها توصیه‌اش به خبرنگاران دست کردن حلقه ازدواج است.

حق نشر عکس Social media
Image caption صفحه فیسبوک فرحناز فروتن

رهنمود امنیتی اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران برای امنیت شخصی روزنامه‌نگاران روز یکشنبه (۲۶ قوس/آذر) منتشر شد که شامل چند بخش در ۱۳۰ صفحه می‌شود.

در این رهنمود توصیه‌های مختلفی برای خبرنگاران در وضعیت‌های گوناگون کاری، از رفتن به خط مقدم جبهه گرفته تا پوشش نشست‌های خبری در نظر گرفته شده است.

فهیم دشتی گفت که یک فصل این رهنمود امنیتی مربوط به امنیت روزنامه‌نگاران زن می‌شود که در آن حدود ۵۰ توصیه برای آنها در نظر گرفته شده است.

امنیت روزنامه‌نگاران در سال‌های اخیر با افزایش موارد خشونت با آنها بارها خبرساز شده است. کمیته مصونیت خبرنگاران اعلام کرده که درشش ماه اول امسال ۷۳ مورد خشونت با خبرنگاران ثبت شده که ۱۰ مورد آن قتل و ۱۲ مورد دیگر جراحت بوده است.

دو سال پیش یک نهاد فعال در عرصه حقوق زنان در افغانستان با انتشار گزارشی اعلام کرد که "خشونت و تبعیض" در رسانه‌ها باعث کاهش خبرنگاران زن در نهادهای رسانه‌ای شده است.