جمعیت تصمیم ارگ در باره تغییر والی بلخ را اقدام 'انحصار طلبانه' دانست

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده است

منبع تصویر، FB/Atta Mohammad Noor

توضیح تصویر،

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده است

حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام کرد که تصمیم ارگ ریاست جمهوری افغانستان درباره عطا محمد نور "اقدام انحصارطلبانه‌" بوده که "با سوء استفاده از حضور جامعه‌ای جهانی صورت می‌گیرد."

در اعلامیه این حزب که امروز حوالی ساعت ۱ بامداد به وقت کابل نشر شده، آمده که جمعیت اسلامی اقدام منافی موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی از طرف ریاست جمهوری در مورد "والی بلخ" را رد نموده و "خود را ملزم می‌داند تا با استفاده از هر گزینه‌ا‌ی از حق مسلم و مشروع مردم افغانستان دفاع نماید."

این اعلامیه می‌افزاید که جمعیت اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری با سایر اعضای ائتلافش، خود را برنده انتخابات سال ۲۰۱۴ می‌دانست و به منظور حل بحران ناشی از تقلب‌های گسترده در این انتخابات و با درک وضعیت حساس کشور، به پذیرش حکومت وحدت ملی تن داد.

این حزب افزوده که جمعیت اسلامی از جانب مقابل، یعنی ارگ ریاست جمهوری، نیز توقع داشت که درک مشابهی از خود نشان می‌داد "اما متاسفانه طرف مقابل به تعهدات موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی که از ضمانت اجرایی سازمان ملل متحد و آمریکا برخوردار است، التزام نورزیده و در جهت انحصار بیشتر قدرت گام برداشت که این سیاست‌ها موجب ایجاد موجی از نارضایتی‌ها در سراسر کشور، حتی در سطوح بلند دولتی نیز گردیده است."

به گفته اعلامیه این حزب، حکومت وحدت ملی با مشکلاتی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از ولایت‌های کشور در آتش ناامنی می‌سوزد.

توضیح ویدئو،

سرنوشت عطا محمد نور در دست رهبران حزب جمعیت اسلامی

در اعلامیه آمده که "ولایت بلخ در اثر کاردانی و کفایت استاد عطامحمد نور از امنیت، ثبات و آبادانی برخودار است که نه تنها آن را یک دست‌آورد برای والی بلخ بلکه به کل حکومت وحدت ملی می‌توان شمرد."

این نهاد درباره برکناری آقای نور نوشته که او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است و این حزب یکی از طرف‌های اصلی تشکیل دهنده حکومت وحدت ملی‌ است و براساس توافق‌نامه حکومت وحدت ملی هرگونه تصمیم یک‌جانبه و بدون توافق طرف دیگر، باعث برهم خوردن ترکیب و اصل مشارکت می‌شود و مبنای مشروعیت حکومت وحدت ملی ازبین می‌رود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در اعلامیه این حزب آمده که ریاست جمهوری باید ملتفت باشد که جمعیت اسلامی با دقت، تمامی موارد نقض موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی را از طرف ارگ تحت نظر دارد و اکنون در وضعیتی قرار گرفته که باید از حق مشروع مردم افغانستان با قاطعیت دفاع کند.

این حزب افزوده که به امنیت، ثبات و مشارکت در جهت تامین منافع مردم تاکید می‌ورزد و برایش غیر قابل قبول است که برخلاف "تمامی تعهدات صورت گرفته" حقوق مردم پایمال شود.

جمعیت اسلامی افغانستان در اعلامیه خود گفته است که از ابتدا، شرایط معقول و واقع بینانه‌ای‌‌ را در مورد "والی بلخ"، به ریاست جمهوری مطرح کرد؛ اما ارگ به‌جای تفاهم و حل معقول مسئله، راه تخاصم و ماجراجویی عقده مندانه را در پیش گرفت که جمعیت اسلامی چنین سیاستی را غیرقابل قبول دانسته و مسئول عواقب و پی‌‌آمد‌های ناگوار آن ریاست جمهوری را می‌داند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان صبح روز، دوشنبه، ۲۷ قوس/آذر، اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده است. در خبرنامه ارگ که به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده بود که این استعفا چندی قبل صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری گفته محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تعیین شده است.