سفارت آلمان در کابل کارش را دوباره آغاز می‌کند

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption وزیر خارجه آلمان گفته که تعهد می‌نمایید با تمام امکانات در کنار دولت افغانستان باقی بماند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان که از کابل دیدار می‌کند اعلام کرد که فعایت این سفارت بزودی از سرگرفته خواهد شد.

خرداد/جوزا امسال انفجار یک تانکر مملو از مواد انفجاری در نزدیکی سفارت آلمان در کابل، ساختمان این سفارت را به شدت تخریب و فعالیت آن متوقف شد.

در این حمله نزدیک به ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۴۰۰ نفر زخمی شدند.

آقای گابریل که در راس یک هیات عالی رتبه آلمانی؛ امروز چهارشنبه، ۲۹ قوس/آذر به کابل آمده دردیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

وزیر خارجه آلمان گفته که تعهد می‌نمایید با تمام امکانات در کنار دولت افغانستان باقی بماند.

آقای غنی نیز در این مراسم از آقای گابریل به عنوان "شخصیت عمده سیاسی آلمان" یاد کرده که پس از حمله خرداد ماه سال جاری به کابل آمده‌است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفارت آلمان در حمله خرداد امسال به شدت تخریب شد.

رئیس جمهوری افغانستان از تصمیم وزیر خارجه آلمان برای دوباره ‌فعال‌نمودن سفارت آلمان در کابل، اظهار امتنان کرده است.

آقای غنی به وزیر خارجه آلمان اطمینان داده که دولت افغانستان تدابیر لازم را جهت تامین امنیت سفارت و دیپلمات‌های آلمان مقیم این کشور، اتخاذ نموده‌است.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفته که با وجود همه مشکلات، مردم افغانستان شاهد پیشرفت‌ هستند و حکومت درنظر دارد که مطابق قانون اساسی افغانستان انتخابات مجلس نمایندگان را درسال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست‌ جمهوری را در سال ۲۰۱۹ برگزار کند.

وزیر خارجه آلمان نیز در این دیدار از سرباز پلیس افغان که مانع ورود تانکر مملو از مواد انفجاری به سفارت آلمان شده و جان خود را از دست داد، قدردانی و به خانواده او ابراز تسلیت و همدردی کرد.

آقای گابریل دستاوردهای اقتصادی افغانستان را در چند سال اخیر خوب توصیف کرده و افزوده که درآینده آلمان در زمینه‌های اقتصادی و آموزش پلیس کابل را یاری خواهد رساند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تصویری از حمله خونین امروز کابل