والی جدید بلخ: منتظر دستور حکومت مرکزی هستم

محمد داوود
Image caption خلیل نوری (چپ) در گفت‌وگوی با محمد داوود، والی جدید بلخ

محمد داوود، والی جدید بلخ می‌گوید که منتظر دستور حکومت مرکزی برای رفتن به ولایت بلخ است.

آقای داوود در نخستین گفت‌وگویش پس از گماشته شدن به عنوان والی بلخ به بی‌بی‌سی گفت که نامزد پیشنهادی عطا محمد نور در زمان مذاکرات او با رئیس جمهوری بوده است.

یک منبع از ارگ ریاست جمهوری که نخواست از او نام برده شود، به بی‌بی‌سی گفت که حالا آقای نور "استعفایش را پذیرفته"، اما می‌خواهد که فرهاد عظیمی، نماینده بلخ در مجلس نمایندگان، به عنوان والی بلخ معرفی شود.

ریاست جمهوری افغانستان دو روز پیش استعفای آقای نور را پذیرفت ولی حزب جمعیت اسلامی و خود آقای نور با کنار رفتن او از ولایت بلخ مخالفت کرده‌اند.

حزب جمعیت امروز با نشر بیانیه‌ای گفته که تصمیم ارگ ریاست جمهوری افغانستان درباره عطا محمد نور "اقدامی انحصارطلبانه‌" بوده که "با سوء استفاده از حضور جامعه جهانی صورت می‌گیرد".

آقای نور نیز در نخستین واکنش با تاکید بر اینکه استعفایش از سمت ولایت بلخ مشروط بوده، گفت که پذیرش آن از سوی ریاست جمهوری غیرقانونی است و آن را قبول ندارد.

حق نشر عکس fb/atta mohammad noor
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تأیید کرده است

آقای نور که رئیس اجرایی حزب "جمعیت اسلامی" نیز هست، گفته که چند ماه پیش از طرف حزبش با ارگ وارد مذاکره شده بود و ورق استعفا را به منظوری به رئیس ‌جمهوری سپرده بود که در صورت برآورده شدن خواسته‌هایش، بتواند قبول کند. آقای نور می‌گوید که تنها بخشی از خواسته‌های او برآورده شده، بنابراین استعفایش منتفی بوده و قابل قبول نیست.

والی جدید بلخ با آنکه عضو حزب جمعیت است، می‌گوید اینکه جمعیت گفته بدون عملی شدن شرایط، عطا محمد نور نباید از ولایت بلخ کنار برود، نظر افراد در جمعیت است.

آقای داوود آموزش متوسطه خود را در بلخ به پایان رسانده و تحصیلات عالی‌اش را در رشته مهندسی تحقیقات نفت و گاز در انگلستان ادامه داده است.

او پیش از این در بخش تحقیقات نفت و گاز در وزارت معادن افغانستان و ریاست امنیت فرماندهی پلیس بلخ کار کرده است.